Lemon 3225459 1920

Citronové slupky najdou využití při úklidu domova nebo čištění oděvů

Pravidelný úklid by měl být samozřejmostí v každé domácnosti nebo komerčním prostoru. Mezi nejčastější formy úklidu patří činnosti jako vysávání, čištění prachu, umývání podlahy nebo čištění nejrůznějších povrchů a spotřebičů. Někde můžete narazit na velmi odolnou mastnotu nebo špínu, kde už vám obyčejná voda se saponátem nepomůže. Na trhu jsou k dispozici nejrůznější čističe, které v sobě obsahují chemii. Spousta lidí hledá alternativní způsob v přírodě. Velmi populární je ocet, ale ne každému je po chuti jeho výrazná vůně. V tomto případě se vyplatí sáhnout po citronu. Citrusové slupky vás zbaví nečistoty, mastnoty a také škůdců.

Citronovou kůru nevyhazujte

Citron je velice oblíbeným citrusem. Jeho šťáva se míchá s vodou, abychom získali citronádu v těchto letních dnech, která je plná antioxidantů. Citronovou šťávu využijete i v různých pokrmech nebo smoothie. Po použití citronu většinou končí kůra v koši, což je ale obrovská chyba. Citronovou kůru můžete použít k:

  • odstranění mýdlových skvrn na umyvadle a vaně,
  • rozpouštění vodního kamene,
  • mytí zrcadel a sprchových koutů.

Skvrny na oblečení

Bílá barva je nádherná, co se týče oblečení nebo tenisek, bohužel je velice náchylná na znečištění. Ani přes správnou péči tato barva nevydrží celou dobu, aniž by nezešedla nebo se na ní neobjevila nějaká skvrna. Tyto nečistoty lze odstranit vnitřní částí citronu, pak stačí toto oblečení hodit do pračky a vyprat jej. Citronové slupky, stejně jako šťáva, si dokážou poradit se znečištěnými bílými teniskami.

Zdroj obrázku: Freepik

Kuchyň

Trápí vás zápach linoucí se z trouby nebo mikrovlnné trouby? Stačí nalít vodu do malého kastrolu a přidat dovnitř pár slupek z citrusů, které by jinak skončily v koši. Zapněte tyto spotřebiče, aby vznikla uvnitř pára. Poté počkejte, dokud spotřebiče nevychladnou, a špínu setřete. Pro neutralizaci pachů uvnitř ledničky můžete rovnou využít služeb citronové kůry.

Škůdci

A co když se u vás objeví nezvaní hosti? Citronová kůra zaručeně odežene kuny nebo mravence z domácnosti. Stačí tyto zbytky po citronech nastražit v místech, kde se škůdci pohybují. V případě kun je zapotřebí použít rukavice, aby kuny necítily pach lidských rukou.

Univerzální čisticí prostředek

Univerzální čistič je k dispozici. Stačí dát nakrájené slupky do rozprašovače, přidat vodu a zhruba 100 ml alkoholu. Pro zlepšení vůně přidejte pár kapek esenciálního vonného oleje. Vznikne vám univerzální čisticí prostředek, který je nejen účinný, ale bude i vonět.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/collection/lemon-peel-uses