Mosquito 3860900 1920 (1)

Domácí repelent z voňavých bylinek spolehlivě odpudí komáry i jiný dotěrný hmyz

S jarním počasím a postupným oteplováním přijdou vhod rady na ochranu před dotěrnými komáry. Víte, které rostliny působí jako přírodní repelenty?

Máta, levandule i bazalka komáry odpuzují

Všechny tři bylinky vám spolehlivě poslouží jako přírodní repelenty. Levandule obsahuje levandulový olej, který je doslova nabit silicemi. Proto se levandule hojně využívá v využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Působí mimo jiné protizánětlivě a odpuzuje hmyz. Stačí aplikovat několik kapek éterického olejíčku na kůži před odchodem na procházku nebo na večerní otevřené okno. Navíc levandule neodhání jen komáry, ale nejsou z ní nadšená ani klíšťata. Levandulový olej můžete bez obav použít také pro své čtyřnohé miláčky, protože není zdraví škodlivý.

Zdroj obrázku: Pixabay

Máta je na tom s produkcí silic podobně. Je skvělá do kuchyně, zejména při přípravě čajů a letních nápojů, ale hodí se i pod maso. Máta je tak trochu plevel, proto si ji vysazujte v samostatných květináčích, aby nezahubila ostatní bylinky. Koncentraci silic na balkóně nebo zahradě podpoříte výsadbou máty do větších nádob, aromatické látky komáry spolehlivě zapudí. 

Bazalka je oblíbená italská bylinka. Kromě toho, že je skvělá do kuchyně, jsou její silice stimulátorem dobré nálady. Její výrazné aroma odpuzuje hmyz.

Zdroj obrázku: Pixabay

Šanta kočičí a muškát

Jako repelenty působí i některé okrasné květiny. Šanta přitahuje kočky jako magnet. Odtud také její název. Šanta kočičí obsahuje nepetalakton, po kterém kočky doslova šílí a je pro ně něco jako droga. Co někdo miluje, jiný nenávidí. Komáři a jiný hmyz patří do té druhé skupiny, proto si vysaďte šantu kočičí do zahrady nebo na balkón i vy. 

Pelargonie zdobí balkóny a terasy již dlouhou dobu. Jejich charakteristická kořenitá vůně odpuzuje hmyz. Některé druhy, jako například pelargonii vonnou, využívá i celostní medicína nebo kosmetický průmysl.