Houseplants 792091 1920

Pokojové rostliny pod útokem škůdců. Zbavte se jich jednoduše a ekologicky

Je samozřejmé, že pěstitel, který rostlinám věnuje čas a péči, zároveň chce, aby se jim dařilo, prospívaly a byly zdravé. Ani pokojové rostliny se však někdy nevyhnou napadení škůdci. Pak je dobré vědět, jak takové riziko snížit a jak si se škůdci v případě jejich výskytu účinně poradit.

Na trhu existuje samozřejmě celá řada chemických přípravků, ale někdy se hodí znát, čím je nahradit. Buď je právě nemáte po ruce, nebo je z nějakého důvodu nechcete používat. Zdaleka se nemusí jednat jen o důvody finanční, řada lidí dnes také hledá cesty, jak nezatěžovat životní prostředí. Navíc, používaní chemikálií, které se navíc aplikují ve formě postřiku, nemusí být žádoucí ani v domácnostech, kde jsou například malé děti nebo lidé s alergiemi.

Zdroj obrázku: Pixabay

Není nad prevenci

Pokud chcete rostlinám poskytnout ochranu navíc, nic nezkazíte osvědčenými bojovníky, kterými jsou cibule a česnek. Ty chrání nejen člověka, ale také křehké zástupce flóry. Vezměte si uzavíratelnou láhev, nalejte do ní čerstvou studenou vodu a do ní dejte kousky cibule a česneku. Láhev uzavřete a počkejte alespoň několik hodin, než tekutinu přecedíte. Poté ji přelijte do láhve vybavené rozprašovačem a tímto roztokem rostliny dvakrát nebo třikrát týdně ošetřete. Účinné látky odpuzují škůdce, například mšice.

Abyste ochránili rostliny také před škůdci ve formě hub, rozpulte několik stroužků česneku a vložte je do půdy nebo půdního substrátu.

Jako preventivní a zdraví posilující prostředek lze poněkud překvapivě použít také acylpyrin. Ideální je použít tabletu a rozpustit ji v litru studené vody. Pomocí láhve s rozprašovačem rostliny ošetřete, čímž dojde k posílení jejich přírodní obranyschopnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pryč s mšicemi

Mšice patří mezi nejčastější nebezpečí pro zdraví našich rostlin. Naštěstí na ně zabírá jednoduchý prostředek, k jehož vytvoření potřebujete pouze vodu, mýdlo a líh. Vezměte si mýdlo mazlavější konzistence, odeberte množství přibližně odpovídající polévkové lžíci a rozpusťte je v malém množství horké vody. Jakmile je mýdlo rozpuštěné, přidejte lžíci lihu a do objemu jednoho litru dolejte vodu. Roztok dobře protřepejte a postižené rostliny jím postříkejte několikrát za sebou.