Close Up Coffee Powder Spoon

Kávová sedlina obsahuje důležité prvky pro rostliny, nejedná se však o univerzální produkt

Kávovou sedlinu lze použít jak pro pokojové rostliny, tak i rostliny pěstované na zahradě. Toto hnojivo poskytuje mnoho výhod a může být pro rostlinu prospěšné, ale ukazuje se, že může mít i negativní účinky.

Kávovou sedlinu nepoužívejte při výsadbě

Výzkumy dokazují, že kávová sedlina potlačuje klíčení semen a růst sazenic. Z tohoto důvodu by se neměla používat při výsadbě. Nápad smíchat půdu a lógr u teprve klíčících rostlin je odsouzen k neúspěchu. Vědci se domnívají, že za zastavení vývoje je zodpovědný kofein.

Ne všem rostlinám sedlina prospívá

Lógr sice obsahuje pro rostliny prospěšné živiny, jako například draslík, fosfor, dusík, vápník, chrom, železo nebo hořčík, avšak ne všechny rostliny toto domácí hnojivo snáší. Příkladem pokojové rostliny, které káva nesvědčí, je tradeskancie. Další rostlinou je sanseviera, na kterou by se hnojivo z kávové sedliny rovněž nemělo používat.

I když kávová sedlina spíše pomáhá udržovat stávající pH půdy, než aby způsobovala její okyselování, preferují zahradníci použití tohoto hnojiva na rostliny upřednostňující půdy zásadité či neutrální. Nedoporučuje se tedy použití pro levanduli, mateřídoušku, vinnou révu a oregano.

Zdroj obrázku: Freepik

Sledujte, jak zahrada na hnojivo reaguje

Zahradníci nedoporučují používat kávovou sedlinu jako hnojivo pro rostliny, které upřednostňují zásadité půdy, a to proto, že mohou okyselovat půdu. Milovníci kávy mohou lógr využít jako hnojivo pro rostliny, které mají rády neutrální či zásadité prostředí. Doporučuje se pak zahradu a rostliny pozorně sledovat a v případě nechtěných změn ihned reagovat.

Případ tradeskancie ukazuje, že tato rostlina by s kávovou sedlinou jako hnojivem mít problém neměla, ve výjimečných situacích jí nevyhovuje. Takových rostlin může být více, jen jejich reakce ještě nebyly objeveny.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/are-coffee-grounds-good-for-plants