Couple Couch Watching Tv Eating Chips

Hororové filmy, které děsí diváky dodnes

Hororové filmy děsí diváky už desítky let a dodnes patří mezi nejoblíbenější žánry světové kinematografie. Ať už jde o první černobílé snímky, filmy s psychologickým laděním, nebo pořádné krváky, vždy si najdou fanoušky, které připoutají do křesla a připraví jim show plnou napětí. Inspirace pro nová díla je téměř nevyčerpatelná, a tak nás filmoví tvůrci rok co rok zásobují novými snímky a hledají další cesty, kterými tento žánr posunout dál.

Nechte se vtáhnout

Některé hororové filmy se zapsaly do historie a dnes jsou z nich kultovní trháky. Diváci se k nim rádi vracejí a ladem je nenechávají ležet ani samotní scénáristi a režiséři a inspirují se jimi ve své vlastní tvorbě, mnoho slavných hororů se také dočkalo remaku. Připravili jsme pro vás výběr toho nejlepšího, co hororový žánr nabízí. Podzimní sychravé dny jsou jako stvořené k tomu, si některý z těchto klenotů pustit.

Young Woman Feeling Surprised While Watching Movie Eating Popcorn Late Night Home
Zdroj obrázku: Freepik

Psycho (1960)

Hitchcockův film Psycho je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob a za průkopníka takzvaného slasheru. Nízkonákladový snímek se stal hitem a měl nebývalý finanční úspěch. Ikonickou se stala především scéna vraždy ve sprše, která drásá nervy i dnešním divákům.

Vymítač ďábla (1973)

Film natočený podle předlohy Williama P. Blattyho je právem považován za důležitý milník v historii kinematografie. Snímek o posedlé dívce, kterou se vymítač snaží zachránit ze spárů ďábla, kombinuje psychologické napětí a šokující vizuální efekty.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Hooperův ikonický snímek o skupině mladých lidí, kteří se stanou oběťmi šílenců, šokoval brutalitou a surovým násilím. Film se dočkal mnoha pokračování, inspiroval i jiné žánry jako komiksy nebo videohry.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Režisér George A. Romero tímto snímkem otevřel dveře do světa zombie filmů. Skupinka mladých lidí tentokrát čelí oživlým mrtvým, před kterými se ukrývají na opuštěné farmě. Filmu bylo vyčítáno explicitní násilí, přesto se zapsal do historie jako jeden z nejdůležitějších kinematografických počinů v historii.

Teď se nedívej (1973)

Tento film není možná tolik známý jako ostatní zvučné tituly, má však významné místo na poli psychologických hororů. Roegův snímek vyniká napětím a ponurou atmosférou, kterou dotváří kulisy Benátek a fragmentující střih.

Osvícení (1980)

Klasika natočená podle Stephena Kinga, kterou fanoušek dobrého hororu nesmí minut. Prostředí horského hotelu, přírodní scenérie a temná hudba na pozadí diváka pohltí a vyděsí. Snímek právem patří mezi kultovní počiny.

Vetřelec (1979)

Jde o první ze série úspěšných sci-fi filmů o mimozemských tvorech, kteří ohrožují lidstvo. Vizuální pojetí vesmírné lodi v hlubinách vesmíru mělo v době svého uvedení ohromný úspěch. Monstrum vetřelce se nadále objevuje v dalších filmech i jiných dílech.

Zdroj: https://collider.com/best-classic-horror-movies/