Food Freshly Baked Doughnuts Table (2)

Koblihy a fánky k masopustu patří. Pozor na jejich kalorickou hodnotu a množství tuku

Tyto tradiční sladké pochoutky možná potěší naše chuťové pohárky, ale určitě neprospívají našemu organismu. Mají vysoký obsah kalorií a vysoký glykemický index. Jelikož se konzumují většinou jen v jednom období v roce, není to žádný problém. Když se ale jedí často nebo ve velkém množství, mohou být velkou zátěží.

Složení a příprava

Koblihy se připravují z kynutého těsta, ale fánky se naopak dělají bez použití kvasnic. Oba druhy jsou však připravovány smažením v oleji. Tradiční recept na chutné fánky je doporučuje smažit v sádle, a ne v oleji. I když se to nezdá, fánky jsou mnohem kaloričtější než koblihy. Takže pokud si myslíte, že vám pár fánek nepřidá na váze na rozdíl od koblih, mýlíte se.

Velký rozdíl je i v náplni. Fánky jsou většinou jen posypané cukrem, zatímco tradiční koblihy se většinou podávají s náplní a navíc i s polevou. Marmelády, džemy, sladké krémy, čokoláda a puding jsou oblíbené náplně sladkých koblih. To z nich může udělat opravdovou kalorickou bombu. Dávejte si pozor také na různé druhy polev.

Zdroj obrázku: Freepik

Glykemický index

To, co spojuje toto sladké občerstvení, je kalorický obsah a vliv na náš organismus. Vysoký obsah uhlohydrátů znamená, že fánky a koblihy mají vysoký glykemický index. Na chvíli dodají energii a poté způsobí ospalost a záchvaty hladu. Pokud již plánujete konzumovat tyto pochutiny, zaměřte se v daný den na výrobky s nízkou glykemickou zátěží, trochu tím vyvážíte hladinu cukru v krvi.

Trávicí systém musí pracovat vysokou rychlostí, protože smažené pokrmy je obtížné strávit. Hladina glukózy v krvi stoupá a poté velmi rychle klesá. Když se to stane, většina z nás cítí vlčí hlad navzdory tomu, že si dá svačinu o velké kalorické hodnotě srovnatelné s vajíčkem a bílou klobásou nebo částí lilku pečeného s kuřecím masem a mozzarellou.

Zdroj: https://sports.yahoo.com/facts-donut-calories-might-surprise-133022756.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAJkJ1rcS40WCsosYCazXbBnwBJQNAj0LgPzbNBHncZf9Rm3tNwP0IIJmsJty_fdGNmo_7-f27T7d-IowlnHrs1vUIv1nqCKd6CbcA7bLyHqIsp_6PZOCL5MGI0PDwt6exEmF8c980klS4k4fR1BhIvM1NdnXmGWsxFDFVSFh-3VX