Pregnant Woman Sleeping Bed With Her Husband

Poloha spánku s partnerem prozradí hodně o vztahu, vliv má i na zdraví

Vědecké studie již dlouho sledují vztah mezi polohou spánku a zdravotním stavem. Ukazuje se, že spánek s blízkou osobou dokáže zlepšit jeho kvalitu. Pozice, ve kterých spíme s milovanou osobou, dokáže odhalit, jaké zdravotní problémy nás očekávají nebo které nás již postihly.

Dotek zad

Také známý jako „přistání na Měsíc“. Poloha, kde se dotýkají záda, je další verzí spaní obou partnerů na straně, která je dobrá pro dýchací a kardiovaskulární systém. Partneři často spí a dotýkají se zad, což může mít další výhody – tato pozice je dobrým způsobem, jak podpořit tělo a vyvážit polohu, která pomáhá uvolňovat hluboké svaly a snižuje tlak na vnitřní orgány.

Jde o relaxační usínání, což vám umožní zaměřit se na spánek, ne na svého partnera, nemusí to ale naznačovat, že se partneři vzdalují, naopak to znamená zralost vztahu. Poloha dotyku zad umožňuje každému z dvojice mít vlastní prostor, nikoho neimobilizuje, takže během spánku můžou v případě potřeby pohodlně měnit polohy, což zaručuje lepší spánek a menší bdění v noci.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontakt nohou

Další možná poloha je, když se s partnerem dotýkají jenom nohy a ruce jsou volné. Je to hezké – protože takhle zůstanete v kontaktu pořád. Ale tohle není nejlepší poloha na spaní celou noc. V této lehké poloze dojde k svalové kontraktuře, otoku a znecitlivění končetin. Máte-li tendenci ke křečovým žílám, špatnému oběhu, studeným nohám a lymfedému, pokuste se během spánku uvolnit nohy.

Poloha na zádech vede k chrápání, prohlubuje problémy se spánkem, protože uvolněný jazyk ztěžuje dýchání. Takže pokud váš partner chrápe, za žádných okolností ho nenechte spát na zádech. Ohrožuje to váš spánek a především jeho zdraví a život. A přesvědčte ho, aby navštívil lékaře – chrápání by mělo být léčeno.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/couple-sleeping-positions