Shocked Young Caucasian Woman Pulls Down Eyelid

Povislé víčko opraví operace, účinné jsou také domácí cviky s očima

Padající víčko trápí mnoho lidí. Někteří k němu mají genetickou predispozici, u někoho se tento problém projeví až postupem času. Nejde jen o problém estetický, ale i o příčinu očních potíží.

Jak vzniká povislé víčko?

Padající víčko se nazývá také blefaroptóza nebo ptóza. Problém spočívá ve zmenšení víčka, kdy nadbytečná kůže a podkožní tuková tkáň překáží a překryjí oko. Příčin blefaroptózy je mnoho a lze je rozdělit na dvě hlavní skupiny.

Vrozená je uložená v genech a projevuje se již v dětství. Naproti tomu získaná je spojená s nesprávným fungováním svalů horního víčka. Může být způsobena úrazem, například při častém tření víčka nebo nasazování kontaktních čoček.

Blefaroptóza může vznikat na jednom nebo obou víčkách. Projevuje se buď jako samostatný příznak, anebo jako symptom jiného onemocnění. Padající víčko by se nemělo brát na lehkou váhu a stojí za návštěvu lékaře. Zejména pokud se opadlé víčko objeví náhle a rychle se zhoršuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Padající víčko vyřeší operace

Blefaroplastika je dle lékařů estetické medicíny nejúčinnější metoda, jak se zbavit povislého víčka. Jde o chirurgický zákrok, který se provádí v lokální anestezii a spočívá v odstranění přebytečné kůže a tuku z okolí očí a zkrácení zvedače víčka. Celý zákrok trvá asi hodinu.

Tři minuty denně

Tři jednoduché cviky dokážou víčko znovu zvednout. Stačí tomu věnovat tři minuty denně a některé můžete provádět i při sledování televize. Každý ze cviků je třeba provést ve dvou sériích po deseti opakováních. Při širokém otevírání očí byste měli víčko zvedat širokým otevřením očí. Další cvik spočívá v napínání kůže v místě, kde víčko padá, a postupně jej široce otevírat. Posledním cvikem je masírování oblasti nad okem od nosu směrem ke spánku. V tom okamžiku uvolníme víčko a uděláme pohyb jako při mrkání. Ruce si můžete namastit krémem.

Zdroj: https://eyewiki.aao.org/Blepharoptosis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546705/, https://emedicine.medscape.com/article/1212082-overview, https://www.uptodate.com/contents/overview-of-ptosis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482381/, https://www.healthline.com/health/droopy-eyelid-exercises