Female Hand Gesture Cleaning Plate Using Sponge

Houbička je plná nebezpečných patogenů. Nejvyšší čas ji řádně vydezinfikovat

Pokud jdete do sprchy, předpokládáte, že z ní vyjdete čistí. V koupelně se často používá houbička na mytí, díky které je koupání nebo sprchování příjemnější. Můžete si s ní udělat jemnou masáž a navíc ani nespotřebujete tolik mýdla, jako kdybyste se mydlili pouze rukama. I takovou houbu na mytí je ale potřeba zbavovat pravidelně bakterií, které se na ní usazují nejen vlivem vlhkosti.

Houba na mytí je skvělým místem pro bakterie a další patogeny

V houbičce na mytí se skrývá mnoho nepříjemných virů a bakterií, které vás mohou ohrozit na zdraví. Dostanou se totiž snadno na kůži. Stafylokoky mohou způsobit akné, ostatní patogeny mohou být příčinou například respiračních infekcí, nebo se může objevit dokonce zápal plic a záněty kostí.

Bakterie mohou být přímo na našem tělem. Tím, jak se sprchujeme, naše tělo zůstane čisté a bakterie se dostanou na houbu. A tu pak použijete při dalším mytí, a tím pádem si bakterie znovu přenesete na své tělo. Je to sice nepravděpodobné, ale bakterie mohou způsobit nemalé zdravotní komplikace.

Zdroj obrázku: Freepik

A jak poznáte, že máte houbu plnou bakterií?

Pro někoho možná bude problém poznat, jestli má na houbičce na mytí nějaké bakterie. Jejich přítomnost ale poznáte jednoduše – podle pachu. Houba totiž bude zapáchat plísní, což znamená, že v ní opravdu jsou bakterie. Houbičku pak můžete vyměnit za novou, nebo ji vydezinfikovat, abyste nemuseli utrácet.

Připravit si můžete vlastní dezinfekční kapalinu. Budete potřebovat 12 sklenic vody, 1/4 hrnku šťávy z citronu a 1 hrnek peroxidu vodíku. Smíchejte všechno dohromady, odměřte půl sklenice roztoku a ten smíchejte se 4 hrnky čisté vody. Houbu ponořte do tekutiny a vydržte 10 minut. Po této době houbu vyndejte a nechte ji uschnout.

Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/sanitizing_kitchen_sponges