Closeup Person Holding Bills Calculating Them

I malé změny se vyplatí. Šetřit vodou je snadné, začít můžete ještě dnes

Voda se zdražuje každým rokem, a proto nastává otázka, kde můžete ušetřit. A to nejen co se vody týče, ale také co se týče energií. V létě možná preferujete pouze krátké sprchování, ale v zimě si řada z nás ráda dopřeje horkou vanu plnou bublin. Pitná voda přitom patří mezi nejcennější zdroje, které na světě máme. Ukážeme vám jednoduché triky, díky kterým ušetříte nejen vodu, ale hlavně svou peněženku.

Měsíční účty za vodu mohou překvapit

Jak jsme uvedli, koupel byste si měli dopřát pouze výjimečně. Sice je to čas, kdy se cítíme velmi dobře, ale své peněžence tím škodíme. Navíc si většina lidí ještě horkou vodu přidává, když vystydne. Během jediné hodiny relaxace tak můžete přijít o desítky litrů vody. Jestliže i tak máte potřebu jít do vany, naplňte ji pouze do poloviny. Raději si dejte sprchu, která může trvat jen pár minut.

Při čištění zubů je také vhodné vypínat vodu. Stejně jako v případě, když si myjete ruce. Za dvě nebo tři minuty můžete ztratit až 15 litrů vody. Takové množství se použije při každém splachování toalety. Vyplatí se tak myslet na vodu při mytí rukou nebo těla. Toaletu byste měli použít pouze na svou potřebu, ale mnoho lidí do ní lije různé přípravky, nebo dokonce vyhazuje jídlo. Záchod se tak snadno ucpe, a tím pádem může spotřebovat i více vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Vodu ušetří i zařízení

Máte doma kohoutek, který kape? Je potřeba zařídit návštěvu instalatéra, protože i když se to nezdá, kapající kohoutek může způsobit, že zbytečně odteče i několik litrů vody během jediného dne. Kontrolujte stav baterií a kohoutků a pravidelně se ujišťujte, že nikde nic neprotéká. Jestliže čekáte na odborníka, pod kohoutek můžete dát hrnec a odkapanou vodu použít například na zalévání rostlin.

Při mytí nádobí nebo praní prádla pouštějte spotřebiče až v případě, že jsou opravdu plné, ale na druhou stranu zase nesmí být přeplněné. Ruční mytí nádobí není ekologické, ale ne každý má možnost koupit si myčku. Při ručním mytí vodu zavírejte.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml