Smiling Woman Orange Gloves Sitting With Cleaning Equipments Bucket

Jarní úklid dodá domovu čistotu, pořádek a je příležitostí zbavit se nepotřebných věcí

Příchod teplejších dní a větší množství slunečních paprsků přidává všem více chuti a energie. Po měsících, kdy jsme byli zavření před chladným počasím, se většina z nás pouští do velkého úklidu. Jarní čištění však může být mnohdy náročné a zdlouhavé. Zkuste si letos připravit promyšlený plán a zapojte do úklidu celou rodinu.

Zbavte se nepotřebných věcí

Při úklidu je velmi důležité také třídění potřebných a nepotřebných věcí. Na toto musíme pamatovat hlavně při úklidu ložnice a dětských pokojů. Jarní čištění je vhodná doba zbavit se oblečení, které nám již neslouží. Není to však tak jednoduché. Často si říkáme, že něco může být ještě užitečné, nebo necháme oblečení ve skříni, které nám není (je příliš malé nebo příliš velké), přesvědčujíce se, že jednoho dne bude pro nás dobré. Tento přístup však vede k hromadění oděvů, které vůbec nepotřebujeme.

Pokud jsme nic nenosili několik měsíců, pravděpodobně to znamená, že to už nikdy nebudeme nosit. Skvělá technika, jak se zbavit oblečení, je známá metoda japonské odbornice na čištění, Marie Kondo. Její revoluční metoda se jmenuje KonMari a je o vyzvednutí každé položky a položení si několika otázek. Kdy naposledy jsme tuto položku použili? Nebo máme danou věc rádi? A skutečně ji potřebujeme? Při rozhodování o ponechání oděvu bychom měli být doprovázeni intuicí a emocemi, a pokud máme pozitivní pocity týkající se dané věci, znamená to, že bychom si měli danou věc ponechat.

Zdroj obrázku: Freepik

Na nic nezapomeňte

Při úklidu každého pokoje nezapomeňte na správnou posloupnost. Vždy začněte odshora. To znamená utíráním prachu na lustrech a postupně se propracujte až k mytí podlahy. Při velkém jarním úklidu nezapomeňte na důkladné vyčištění skříněk, následně utírání poliček nebo praní polštářů a jiných dekoračních předmětů. Na jaře většina lidí také myje okna. Nezapomeňte proto na otírání prachu z garnýží a vyprání záclon.

Při místnostech, jako je koupelna nebo kuchyně, nezapomeňte i na dezinfekci nejčastěji používaných povrchů. Před zahájením celého úklidu si nezapomeňte zkontrolovat zásobu čisticích prostředků. Je lepší udělat to před zahájením samotného čištění, abyste během procesu nemuseli najednou odbíhat do obchodu.

Zdroj: https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/spring-cleaning-tips