Prani1

Pandemie ještě není u konce. Nezapomínejte na pravidelnou dezinfekci i svého oblečení

Aby byla naše imunita pevná jako skála, není dobré oblečení nebo věci dezinfikovat a udržovat v dokonale hygienické čistotě. Právě bakterie – ty správné – jsou důležité pro podporu imunity, bez nich by to jistě nešlo. Na druhou stranu, pokud zasáhne rodinu infekční onemocnění, například koronavirus, je třeba alespoň na nějaký čas udržovat věci i oblečení hygienicky čisté. Poradíme vám jak na to.

Jak neprat

Většinou své oblečení perete na 30 nebo 40 °C. Takhle je to jistě v pořádku, ale pokud potřebujete vydezinfikovat oblečení, bakterie nepřežijí jedině tehdy, pokud oblečení vyperete nad víc než 60 °C. Pokud máte oblečení z umělé tkaniny, perte je častěji, alespoň každý druhý den na nižší teploty.

Zdroj obrázku: Freepik

V koši nic nenechávejte

Snažte se své špinavé oblečení pravidelně prát. Nenechávejte nic v koši na prádlo. A pokud každý den odcházíte z domu, je odborníky na hygienu doporučováno, abyste své ručníky na ruce měnili každý den. K vyprání oblečení, ale i ručníků použijte běžný prací prostředek. Přidáním chlorových bělidel koronaviry a bakterie nezahubíte, akorát zničíte tkaniny a způsobíte si kožní potíže.

Po příchodu domů

Jakmile přijdete domu z MHD, obchodu nebo odjinud, kde se shlukují lidé, řádně si opláchněte ruce. Doporučujeme použít dezinfekční sprej, který nanesete na obuv i oblečení. Třeba takový koronavirus přežívá na různých předmětech několik hodin, ale klidně také až devět dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Žehlička

Pro zvýšení dezinfekčního účinku na veškerých tkaninách je ideální žehlička. Jedná se o další dezinfekční krok, který je bezpečný pro zdraví a spolehlivě odstraní bakterie, viry, ale i choroboplodné zárodky. To stejné platí i pro sušičku na oblečení.

Dezinfikujte také pračku

Abyste měli dokonale čisté oblečení, je třeba udržovat pračku v dokonale čistém stavu. Pračka by se měla každé dva týdny vyčistit. A to lze provést jednoduchým způsobem. Nalijte půl litru octa do zásobníku a půl litru octa do bubnu pračky. Zapněte cyklus s nejvyšší teplotou a máte hotovo.

Zdroj: https://www.thespruce.com/disinfect-laundry-for-bacterial-viral-infections-2146333