Oteklé ruce mívají více příčin, od banálních až po vážné onemocnění

Edém neboli otok se může objevit kdekoliv po těle, avšak nejčastější jsou otoky rukou a nohou. Oteklé ruce jsou nepříjemné a mohou způsobit mnoho nepříjemností. Otoky způsobuje zadržování vody, které může mít příčinu ve zdravotních potížích, vysokých teplotách či cvičení. Jaké další příčiny mohou způsobit oteklé ruce a jak je řešit?

Cvičení

Cvičení zvyšuje průtok krve do srdce, plic a svalů. Zároveň způsobuje, že svaly produkují teplo, které se organismus snaží odvést cévami, jež jsou v těsné blízkosti jeho povrchu. Tento proces způsobuje pocení, ale může také vést k otoku rukou. S tímto problémem pomůže odstranění šperků před cvičením, kroužení pažemi či opakované protahování prstů.

Horké počasí

V případě, že jste náhle vystaveni neobvykle vysokým teplotám, tělo může mít potíže se ochladit. Problém nastává ve chvíli, kdy se tekutiny potem nevypařují a hromadí se pod kůží. Tento stav může trvat i několik dní a doprovází ho současně zvýšená tělesná teplota, závratě, či přímo mdloby.

Zdroj obrázku: Freepik

Sůl

Lidské tělo udržuje jemnou rovnováhu mezi poměrem soli a vody, kterou lze snadno narušit. Pokud tělo přijme mnoho soli, ledvinám je ztížen odvod tekutin, které se mohou shromažďovat v určitých oblastech včetně rukou. V tomto případě je nejlepší sůl zcela omezit a ve chvíli, kdy problém odezní, začít přiměřeně solit.

Lymfedém

Lymfedém je otok způsobený nahromaděním lymfatické tekutiny. Tento stav je nejčastější u lidí, kterým byly během léčby rakoviny odstraněny nebo poškozeny lymfatické uzliny. I když neexistuje lék na lymfedém, lymfatická drenážní masáž může pomoci snížit otoky a zabránit hromadění tekutin.

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida je typ artritidy, která postihuje lidi trpící lupénkou. Psoriatická artritida může ovlivnit jakoukoli část těla. Často postihuje prsty, nohy a dolní část zad. Zejména prsty mohou být extrémně oteklé a připomínat „klobásu“. Na psoriatickou artritidu není lék. Léčba se tak zaměřuje na zvládání bolesti a zánětu, obvykle prostřednictvím nesteroidních protizánětlivých léků nebo steroidních injekcí.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/swollen-arms-and-hands-oedema/