Close Up Woman Holding Hands Out

Oteklé ruce mívají více příčin, od banálních až po vážné onemocnění

Edém neboli otok se může objevit kdekoliv po těle, avšak nejčastější jsou otoky rukou a nohou. Oteklé ruce jsou nepříjemné a mohou způsobit mnoho nepříjemností. Otoky způsobuje zadržování vody, které může mít příčinu ve zdravotních potížích, vysokých teplotách či cvičení. Jaké další příčiny mohou způsobit oteklé ruce a jak je řešit?

Cvičení

Cvičení zvyšuje průtok krve do srdce, plic a svalů. Zároveň způsobuje, že svaly produkují teplo, které se organismus snaží odvést cévami, jež jsou v těsné blízkosti jeho povrchu. Tento proces způsobuje pocení, ale může také vést k otoku rukou. S tímto problémem pomůže odstranění šperků před cvičením, kroužení pažemi či opakované protahování prstů.

Horké počasí

V případě, že jste náhle vystaveni neobvykle vysokým teplotám, tělo může mít potíže se ochladit. Problém nastává ve chvíli, kdy se tekutiny potem nevypařují a hromadí se pod kůží. Tento stav může trvat i několik dní a doprovází ho současně zvýšená tělesná teplota, závratě, či přímo mdloby.

Zdroj obrázku: Freepik

Sůl

Lidské tělo udržuje jemnou rovnováhu mezi poměrem soli a vody, kterou lze snadno narušit. Pokud tělo přijme mnoho soli, ledvinám je ztížen odvod tekutin, které se mohou shromažďovat v určitých oblastech včetně rukou. V tomto případě je nejlepší sůl zcela omezit a ve chvíli, kdy problém odezní, začít přiměřeně solit.

Lymfedém

Lymfedém je otok způsobený nahromaděním lymfatické tekutiny. Tento stav je nejčastější u lidí, kterým byly během léčby rakoviny odstraněny nebo poškozeny lymfatické uzliny. I když neexistuje lék na lymfedém, lymfatická drenážní masáž může pomoci snížit otoky a zabránit hromadění tekutin.

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida je typ artritidy, která postihuje lidi trpící lupénkou. Psoriatická artritida může ovlivnit jakoukoli část těla. Často postihuje prsty, nohy a dolní část zad. Zejména prsty mohou být extrémně oteklé a připomínat „klobásu“. Na psoriatickou artritidu není lék. Léčba se tak zaměřuje na zvládání bolesti a zánětu, obvykle prostřednictvím nesteroidních protizánětlivých léků nebo steroidních injekcí.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/swollen-arms-and-hands-oedema/