Ink Stains 497245 1920

Zachraňte své oblíbené oblečení. I ty nejhorší skvrny zmizí, když znáte tyto triky

Běžné prací prostředky, a to jak prášky na praní, prací gely nebo tablety, si obvykle dobře poradí s běžným znečištěním textilií. Existují však skvrny, které se obvyklým vypráním neodstraní vůbec nebo jen částečně a dotčený kus oblečení již pak neslouží svému původnímu účelu.

Nejhorší scénář a základní zásady pomoci

Pokud si nevíte rady, nezbývá vám nic jiného, než tento kus oděvu používat například pouze na chatě nebo jako pracovní oděv, v nejhorším případě, v závislosti na místě a rozsahu zasažení, může být dokonce jediným řešením oděv vyhodit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud se vám něco podobného přihodí, vyzkoušejte níže uvedené tipy a uvidíte, že není nutno „házet flintu do žita“. Někteří nenápadní pomocníci účinkují opravdu překvapivě dobře. 

Před jakýmkoliv čištěním je však potřeba mít na paměti, že je třeba začít jednat co nejrychleji, abyste zdroji znečištění nedali šanci, aby se dostal hlouběji do vláken. Zkuste také opatrně odstranit co největší vrstvu původce znečištění, ale tak, abyste zabránili jejímu vsáknutí do textilie. Účinnou první pomocí je poté daný kus oděvu ponořit na několik hodin do klasické mýdlové vody a až poté vyprat.

Jak lze účinně zasáhnout

Pokud si ušpiníte bílý nebo jinak světlý oděv rtěnkou, vyzkoušejte vlhčené ubrousky, které jsou běžně k dostání v drogerii.

Velice obtížné bývají také stopy krve na oděvu, kde se postup liší v závislosti na barvě textilu. Skvrny na světlém i tmavém oblečení můžete posypat kuchyňskou solí a oděv poté namočit do studené vody s octem. Pokud je krev na bílém nebo světlém oděvu, lze ji odstranit také peroxidem vodíku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud vám na oblečení nebo prostírání ukápne mastnota, postižené místo namočte do studené vody a posypejte jedlou sodou, kterou nechejte působit několik hodin, klidně i přes celou noc.

Pokud máte děti, víte nejlépe, jak často musíte bojovat s úpornými skvrnami od trávy. Na jejich odstranění je nejlepší voda s octem, a to v poměru litr vody na 3 polévkové lžíce octa. Oděv do této lázně namočte na několik hodin a poté jej vyperte v pračce nastavené na běžný režim.

Zdroj: https://www.rd.com/article/how-to-remove-stains/