Transport Tourism Road Trip People Concept Group Happy Passengers Boarding Travel Bus

Nezajímá mě, že máš děti. Když nechceš čekat, příště si vezmi svačinu nebo buď doma

Jestli mi něco vysloveně vadí, tak matky, které berou své děti jako určitou vstupenku k úlevám. Každý to jistě již zažil. Kdo má s sebou děti, tomu mnoho lidí vychází vstříc. Samozřejmě nemám nic proti tomu, když někdo pustí maminku a její ratolesti sednout ve vlaku, autobuse nebo MHD. Či jí uvolní místo na lavičce. To je vcelku přirozená, snad automatická, gentlemanská věc.

Pustíte mě, já tu jsem s dětmi

Ale jak je to ve frontě? Tady nevidím jediný důvod, proč matkám (ale i otcům) s dětmi nabízet nějakou úlevu. Vůbec by to nemělo být ani automatické, samozřejmé, ani by to nemělo být vynucováno. Přesto už mnoho z nás slyšelo onu větu: „Pustíte mě, já tu jsem s dětmi.“ Bohužel reakce mnohých jsou takové, že jim je hloupé, nezdvořilé odmítnout.

Ne, nepustím

Pokud musí rodič s dětmi jet veřejnou dopravou či jde na jakékoliv veřejné místo, nemá v podstatě na výběr. Řekněme, že je to nutnost. Tady je uvolnění místa, ať už k sezení, nebo ve frontě, samozřejmé. Ale pokud jde například do ZOO, na kulturní, zábavnou, dětskou či sportovní akci, není nic z toho povinné. Není nezbytné někam jít, zvláště když se dá očekávat, že zde budou mraky lidí. Na takových akcích mám jasno. Na otázku, která zazněla, odpovídám stručně – ne nepustím.

Zdroj obrázku: Freepik

Máte jiné možnosti

Když půjdu do extrémů, takovou akci matka (otec) se svým dítětem vůbec nemuseli navštívit. Bylo to zcela na jejich dobrovolném uvážení. Stejně jako bylo na jejich dobrovolném uvážení, zda si koupí přednostní/online vstupy a budou/nebudou se mačkat ve frontě u pokladen. Nebo si doma (ne)připraví svou svačinu a budou/nebudou se mačkat ve frontě u stánků na jídlo.

To, že ze strany rodičů došlo k podcenění situace, sice není důvod, aby to musely odnášet děti. Ale na druhou stranu pokud jim tahle laxnost bude stále procházet, nikdy nebudou mít potřebu udělat pro své děti trochu víc a návštěvu čehokoliv jim zpříjemnit. Takže za mě – nezajímá mě, že máš děti. Všichni jsme tu dobrovolně.

Zdroj: Autorský text.