Need Medicine Ill Young Girl With Fever Cold Feeling Sick Blue Snuffling Looks Suffering Weak Covering With Wrap Cold Virus Seasonal Grippe Woman Sitting Sofa Home

Když onemocní člen rodiny, je těžké se nemoci vyhnout. Správná hygiena je tou nejlepší obranou

Na podzim je mnoho lidí nemocných. Je to dané tím, že už není venku tolik slunce, máme oslabenou imunitu a tím snadněji se do těla dostanou viry a bakterie. Můžete se s nimi setkat nejen v zaměstnání, ale také v MHD nebo obchodě. Pokud máte doma nemocného člena rodiny, je velmi těžké se infekci vyhnout. 

Jestli nechcete být nemocní, izolujte se 

Pokud máte doma nemocného člověka, musíte ho izolovat od ostatních. Členové domácnosti, kteří mají například chřipku nebo jiné onemocnění, by měli mít svůj vlastní pokoj, kde se budou několik dní zdržovat, než jim bude lépe a budou se cítit zdraví. V ideálním případě by byla vhodná i samostatná koupelna, ale to v mnoha domácnostech nejde. Proto buďte připravení a místa, která navštěvujete všichni, pravidelně dezinfikujte. 

Viry mohou zůstávat na předmětech velmi dlouho. Proto je nutné pravidelně uklízet, zvlášť pokud máte doma nemocného člověka. Dezinfikujte především dveře od lednice, vypínače světel, schody nebo zábradlí. Pravidelně používejte také dezinfekci na ruce, kterou můžete mít kdykoliv po ruce.

Zdroj obrázku: Freepik

Špinavýma rukama se nedotýkejte obličeje

Hygiena rukou je velmi důležitá, protože rukama saháte na různá místa, která mohou být kontaminovaná. Ruce si myjte mýdlem a teplou vodou, podle odborníků by samotné mytí mělo trvat alespoň jednu minutu. Nikdy se špinavýma rukama nedotýkejte obličeje. Je to místo, na kterém bude hned znát, že jste se nakazili infekcí. 

Pravidelně doma také větrejte. I když je venku velká zima, pravidelným větráním si doma vyměníte vzduch a bude se vám lépe spát. Stačí několik minut denně v každé místnosti. Dělejte tak hlavně v zimním období, kdy musíte topit a zároveň máte v domácnosti suchý vzduch, který ztěžuje dýchání. Při praní oblečení dbejte na to, abyste prali na správnou teplotu. Když máte doma nemocného člena rodiny, je třeba zejména ručníky a ložní prádlo prát na 60 stupňů.

Zdroj: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/prevention.html