Closeup Bunch Pink Tulips Art Deco Vase

Kytice tulipánů může vydržet mnohem déle čerstvá. Stačí pamatovat na několik pravidel

Mnoho lidí si pravidelně kupuje řezané květiny, aby si je mohli doma vychutnávat v pěkných ozdobných vázách. Je to příjemné zpestření interiéru a ozdoba každého stolu. Na to, abyste si mohli květiny užívat co nejdéle, existuje pár ověřených domácích rad. My vám prozradíme, které to jsou.

Vždy ořezávejte stonky

Na tuto radu si vzpomeňte, jakmile přijedete domů. Ořežte spodek stonků tulipánů alespoň o tři centimetry. Nejlepší je to udělat v mírném sklonu a ostrým nožem. Tento krok můžete opakovat každých několik dní, aby květiny mohly lépe přijímat vodu a živiny. Rostlinu zbavte i spodních listů, pokud jsou ponořeny ve vodě. Tak zabráníte tvorbě hniloby.

Tulipány nemají rády malé prostory, proto pro ně vždy volte větší vázu. Také byste neměli vázu s tulipány umisťovat na přímé slunce. To způsobí, že květiny i listy vyblednou, a tím se jejich životnost může výrazně zkrátit. Postavte je na světlé místo, ale bez přímých slunečních paprsků.

Zdroj obrázku: Freepik

Přidejte do vody živiny pro tulipány

Existuje několik tipů na to, aby měly květiny delší životnost. Například přidáte-li polovinu čajové lžičky obyčejného krystalového cukru do vody, ve které jsou květiny, uděláte je odolnějšími před bakteriemi a plísněmi. Někteří lidé zase tvrdí, že květiny vydrží déle, pokud jim do vody přidáte aspirin nebo měděnou minci. V některých obchodech již prodávají kytice i s připevněným balíčkem hnojiva, který jen rozmícháte ve váze s vodou a následně do ní vložíte květiny.

Nejdůležitějším faktorem u řezaných květin je častá výměna vody ve váze. Nejlepší je to dělat každý den, ale minimálně obden. Můžete to spojit i s ořezáváním stonků. Používejte jen vlažnou vodu. Nedávejte však vody příliš mnoho, abyste nezakryli velkou část květiny i s listy. To by mohlo způsobit její předčasné hnití a vy byste si květiny nemohli vychutnávat tak dlouho, jak byste chtěli.

Zdroj: https://www.stonegableblog.com/care-for-cut-tulips/