Lavender Growing Pot Stairs Urban Garden With Flowers Herbs Cooking

Levandule balkon dokonale ozdobí. Miluje slunce a vlastní prostor, vody jí naopak stačí málo

Levandule se často pojí s celými poli posetými touto krásnou rostlinou ve Francii. Provence je známé pěstováním levandule, ale tato bylina bude vypadat báječně také v květináči na našem balkoně. Jak pěstovat levanduli a jak o ni pečovat, vám prozradíme v dnešním článku.

Jak pěstovat levanduli na balkoně

Když se rozhodneme zasadit levanduli do květináče na balkoně, musíme předem vědět několik důležitých věcí, aby rostla zdravě. Vyvstává nejpodstatnější otázka a tou je, kdy levanduli zasadit, aby se jí na našem balkoně dařilo. Vysazuje se koncem léta nebo na jaře. V této době už nehrozí mrazy, a tak má levandule lepší podmínky pro zakořenění a šanci na rychlejší růst v prvním roce po výsadbě.

Abychom si v obchodě dobře vybrali sazenice, měli bychom věnovat pozornost několika aspektům. Dobrá sazenice má několik vyvinutých květů, ale ne všechny, neměly by na ní být žádné suché listy a výhonky a žádné stopy škůdců. Když už máme ideální sazenici, musíme si vybrat květináč, což je stejně důležitá věc. Levandule potřebuje hodně místa, takže na to dbejte při výběru.

Zdroj obrázku: Freepik

Levandule nenávidí vlhkost

Vzhledem k suchému a drsnému podnebí, ze kterého levandule pochází, netoleruje vlhkost. Její kořeny pak nasáknou příliš mnoho vody a lehce začnou hnít, což vede ke smrti rostliny. Kromě toho se v důsledku konstantní vlhkosti může na levanduli objevit šedá plíseň, protože tato rostlina je k této nemoci náchylná. Proto ji zaléváme malým množstvím vody jen tehdy, když je země mírně suchá.

Abychom levanduli poskytli dobré podmínky pro rozvoj, musíme se postarat nejen o zalévání, vhodný květináč a půdu, ale i o správné místo. Levandule má ráda teplo a slunce, takže jižní balkon pro ni bude ideální, kde je mnohem víc slunce než na severu. Tato rostlina také nemá ráda společnost jiných rostlin. Neumisťujte ji hned vedle jiných květin, protože levandule potřebuje neustálé proudění vzduchu.

Zdroj: https://www.flowercouncil.co.uk/campaign/balcony-plant-for-2018-lavender