Levné potraviny postrádají kvalitu a potřebné živiny
Inflace sice podle ekonomů postupně klesá, ceny potravin ale stagnují, nebo dokonce stále stoupají. Tohoto jevu si všímají zejména spotřebitelé, kteří se snaží ušetřit a nakupují pouze potraviny, které nezbytně potřebují. V jednom směru mají vysoké ceny pozitivní dopad, lidé neplýtvají tolik potravinami jako v dřívějších dobách. Snaží se nakupovat menší balení, aby neskončilo nic v koši. Na druhou stranu ale kupují také výrobky, které jsou plné náhražek, éček a aditiv ohrožujících zdraví. Jak se stravovat zdravě i v této době?
Krize a vysoké ceny mají dopad na zdraví
Zdravotníci bijí na poplach, lidé nakupují výrobky, které přímo ohrožují jejich zdraví, protože nemají peníze na kvalitní potraviny, ovoce a zeleninu. To je jistě pravda, málokdo si totiž může dovolit koupit cibuli za 45 korun za kilo nebo mrkev, která stojí obdobné částky. O ceně paprik, rajčat nebo cuket na zdravé lečo ani nemluvě. V nákupních košících se tak objevují výrobky, které sice konkurují cenou, ale rozhodně ne kvalitou.
Výrobky plné náhražek
Cenovka sedí, ale složení? Právě toho by si měli zákazníci všímat, bohužel se často zajímají pouze o cenu, kterou poměřují s částkami z minulých let. Toto chování je zdraví ohrožující, protože producenti stále více nahrazují kvalitní přísady náhražkami. Je to patrné například na uzeninách, kde se stále ve větší míře objevují plnidla, éčka, voda, zvýrazňovače chuti nebo aditiva, látky, které se dříve v takovém množství ve zpracovaných výrobcích neobjevovaly. Je to dáno zejména tlakem na cenu, proto výrobci upravili složení.
Kilogramy přidaných látek
Co odborníci doporučují? Zejména sledovat etikety se složením nebo kupovat suroviny obsahující jen původní přísady bez umělých přísad a porovnávat výrobky na 100 gramů s cenou ostatních produktů obsahujících stejné množství masa, mléka nebo dalších základních surovin. Podle expertů totiž ročně lidé snědí až dva kilogramy přidaných látek, které mohou ovlivňovat lidské zdraví.
Zdroj: https://macrovegan.org/the-negative-health-impacts-of-cheap-food/