Young Woman Is Depressed White Bed

Na chronickou únavu nemusí běžný spánek stačit. Příčina může být vážnější, než se zdá

Trvá vaše únava již několik týdnů a nemůžete se jí zbavit ani po vydatné dovolené? Možná nebude problém v psychice, ale ve vašem zdravotním stavu. Pokud nemůžete v noci spát, ráno se probouzíte ospalí a trvá to již několik týdnů, možná máte problémy se štítnou žlázou.

Chronická únava se může projevit několika způsoby

Syndrom chronické únavy, anémie nebo hepatitida typu C, to jsou nejčastější příznaky nemocí, které se mohou objevit, pokud máte problémy se štítnou žlázou. Jestli je to opravdu tak, budete moci pozorovat také výrazné zhubnutí nebo naopak tloustnutí, budete mít neustále hlad a projeví se to také na vašem vzhledu – vlasy budou vypadávat, nehty zase lámat.

Abyste zjistili, jak na tom vlastně zdravotně jste, je nutné udělat několik testů. Dále byste měli dodržovat dietu, která by měla být bohatá na jód, železo a zinek. Do svého jídelníčku tak zařaďte mořské ryby, které obsahují nejen jód, ale také omega-3 mastné kyseliny. Železo najdete v červeném mase, žloutcích nebo si dejte červenou řepu, dýňová semínka a obilné výrobky.

Zdroj obrázku: Freepik

Denně si dejte hrst ořechů

Na selen jsou bohaté para ořechy a znovu mořské ryby. Maso, vejce, fazole nebo česnek s cibulí jsou zase zdrojem zinku. Existují také potraviny, kvůli kterým se budete cítit hůř, takže je lepší je z jídelníčku vyřadit. Mezi takové patří například brokolice, růžičková kapusta, květák nebo kedlubna.

V každém případě bude potřeba nechat se vyšetřit, protože pokud budete vědět, co vás trápí, dá se s tím lépe pracovat. Při špatné funkci štítné žlázy budete muset dodržovat dietu, protože štítná žláza může zapříčinit nejen nezdravé hubnutí, ale naopak můžete bezdůvodně tloustnout, i když se budete stravovat zdravě. Pokud budete pravidelně doplňovat potřebné vitaminy a minerály, budete se cítit lépe a neustálá únava postupně vymizí. Důležité bude se nepřepínat a odpočívat.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284