Med smíchaný se skořicí je nejen výborná pochoutka, především prospěje našemu zdraví
Skořice je voňavé a léčivé koření, které se s oblibou používá v nejrůznějších sladkých i slaných pokrmech. Dostupná je jak vcelku, tak v mleté podobě. Rozšiřte si obzory a zjistěte, jaké má skořice blahodárné účinky a na co ji vlastně použít.
Výsledky vědecké studie, která měla v hledáčku skořici
Nedávno provedené vědecké studie prokázaly, že pravidelná konzumace skořice může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi a snížit hladinu „zlého“ cholesterolu. Také z výzkumu vzešlo to, že pouze čtvrt lžičky tohoto aromatického koření denně dokáže snížit riziko vzniku metabolického syndromu (v některých případech až o 30 %). To ale není vše. Skořice má pozitivní vliv i na trávicí procesy v těle.
Jaké druhy skořice existují?
Na trhu se nabízí mnoho různých druhů skořice. Nejlepší a nejkvalitnější je ta cejlonská, která se hojně pěstuje na Srí Lance. Na druhém místě je pak čínská, kterou obchodníci označují také jako „cassia“. Její dovoz je ve větší míře zaznamenán z Indonésie a Číny. A nakonec můžete natrefit i na skořici malabarskou, která se dováží primárně z Indie a také z Barmy.
Účinky skořice a medu na lidské zdraví
Zde je výčet několika pozitivních vlivů skořice na lidský organismus:
- Skořice má vliv na snížení cholesterolu v krvi. Tím také chrání srdce a cévy. Pokud koření budete pravidelně konzumovat, můžete předejít například vzniku infarktu myokardu. Za vyzkoušení stojí směs přírodního medu a mleté skořice. Tu lze použít na opečený toust ke snídani.
- Skořice působí proti projevům artritidy. Pokud vám lékaři diagnostikovali tuto nemoc, určitě zařaďte do každodenního jídelníčku směs ze dvou lžic medu a jedné lžíce mleté skořice. Tu rozpusťte ve sklenici teplé vody a vypijte (2× denně, tj. ráno a večer). Podle jisté americké studie se díky této kúře někteří pacienti s artritidou zbavili bolesti (asi 73 ze 200).
- Směs dvou lžic přírodního medu a jedné lžíce mleté skořice, kterou rozpustíte ve sklenici teplé vody, pomůže i při zánětech močového měchýře.
- Trápí vás často nepříjemné nadýmání? Pak vsaďte také na skořici v jídelníčku, která problémy eliminuje. Studie provedené v Japonsku a Indii prokázaly její blahodárný vliv v tomto ohledu.
- S medem a mletou skořicí perfektně posílíte svůj imunitní systém. Při pravidelné konzumaci směsi budete skvěle ochráněni před různými bakteriemi a viry.
Další blahodárné vlivy skořice v kombinaci s medem na organismus
Výše zmíněnými pozitivními účinky skořice to však nekončí. Jak ji lze použít dále?
- Na bolavý chrup: Směs jednoho dílu mleté skořice a pěti dílů přírodního medu užívaná alespoň třikrát denně by měla pomoci s bolestí zubů.
- Na kožní problémy: Pokud vás trápí ekzém na různých částech těla, můžete směs medu a skořice použít i k podpoření hojení pokožky. Stačí malé množství směsi natřít na problematická místa a nechat působit. Pak je nutné pečlivě kůži omýt.
- K rychlejšímu uzdravení během nachlazení: Pokud jste se nastydli, svou rekonvalescenci podpoříte mimo jiné směsí vytvořené ze čtvrt lžičky mleté skořice a jedné lžíce vlažného medu (konzumace se doporučuje 3× denně po dobu tří dnů).
- K potlačení pálení žáhy nebo při překyselení žaludku: Pomůže taktéž med se skořicí. Zkombinujte lžíci mleté skořice se dvěma lžícemi přírodního medu a směs konzumujte v případě potíží.
- K redukci hmotnosti: Snažíte se zhubnout do plavek? Potom zařaďte do svého pitného režimu šálek teplé vody se skořicovým medem. Ten popíjejte ideálně ráno půl hodiny před jídlem a večer před spaním.
- Jako prevence chronické únavy: Pravidelná konzumace medu se skořicí dle jedné studie pomáhá i v prevenci chronické únavy. Budete se tak cítit mnohem čipernější než kdy předtím. Skořicový med v teplé vodě je vhodné popíjet zejména odpoledne kolem třetí odpoledne, kdy klesá fyzická síla a duševní bdělost.
- Podpoření léčby onkologických nemocí: Jedna australská studie mimo jiné prokázala, že jedna lžíce medu a jedna lžíce skořice konzumovaná až 3× denně významně podporuje léčbu rakoviny žaludku, střev a kostí.
- K eliminaci nepříjemného zápachu z úst: Šálek vody s medem a skořicí rovněž pomůže s nepříjemným dechem. Nápoj je vhodné konzumovat ráno nebo jím ústa vyplachovat.
Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/home-remedies/here-is-why-honey-and-cinnamon-is-a-powerful-combination/photostory/69115399.cms