Red Gooseberries Wooden Bowl

Réva severu posílí zdraví ve všech ohledech. Výjimečně působí na srdce i imunitu

Angrešty, často nazývané také réva severu, mají vysokou nutriční hodnotu a neobvyklou chuť. Často podceňované se ztrácejí v bohaté nabídce jiných plodin. Stojí za to si jich však povšimnout a zahrnout je do stravy. Přinese vám to více výhod, než si myslíte. I pro vaše chuťové pohárky, i pro vaše zdraví.

Angrešt pro zdraví srdce

Srdce a celý oběhový systém dostávají každý den zabrat. Vyplatí se co nejčastěji sáhnout po přírodních a co nejzdravějších produktech. Angrešt by na tomto seznamu neměl chybět. Lutein a další antioxidanty, které obsahuje, podporují činnost srdce a chrání cévy. Vláknina zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků a zlepšuje vylučování toxinů z oběhového systému i z celého těla.

Bohatství draslíku dává angreštu vlastnost snižování krevního tlaku a rutin uzavírá a posiluje cévy. Angrešty, čerstvé i zpracované, by měly najít trvalé místo v kardioprotektivní stravě. Důležitý pro srdce je také obsah vitamínu B, který podporuje nervový systém, pomáhá regulovat emoce a snižuje napětí. Má také příznivý vliv na kognitivní schopnosti, jako je paměť a koncentrace.

Zdroj obrázku: Freepik

Síla vitamínů a minerálů

Nejcennější jsou určitě čerstvé a syrové angrešty. Zavařované v zimě nám však můžou poskytnout podobný zdroj zdraví prospěšných látek. Fungují dobře v kombinaci s jinými zavařeninami, ale i samotné. Díky bohatosti pektinů jsou bobule angreštu ideální i pro zamrazení. Pektiny udržují napětí membrán ovoce a zabraňují pronikání vody do jejich buněk.

Angrešty obsahují nejen značné dávky imunity díky vitamínu C, ale také díky minerálům a antioxidantům. Určitě musíme zmínit také vitamín A, E a lutein, které účinně neutralizují toxické volné radikály a posilují imunitu. Angreštové šťávy a zavařeniny se doporučují při častých infekcích hrdla a hrtanu a zánětu horních cest dýchacích, zejména jsou-li spojeny s kašlem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/gooseberries