Shirt 2725664 1280

Zářivě bílou barvu si oblečení může uchovat, vyžaduje ale správnou péči

Bílé svršky nesmějí v šatníku chybět. Jedná se o univerzální oděv, který lze kombinovat s čímkoliv. Právě proto se může těšit neutuchající popularitě. Ovšem udržení stále bílé barvy je věc druhá a mnohdy děsivá. Stačí pár vyprání a z jasně bílé je jasně našedlá. Nebo jste se ušpinili a flek na tričku zůstal? Abyste takový flek či zašednutí odstranili, je třeba využít sílu chemických bělidel. Ty ale tkaniny ničí. Co tedy dělat, aby byly svršky opět bílé?

Čerstvé skvrny

Pokud se vám stane nehoda a zareagujete téměř okamžitě, skvrnu s největší pravděpodobností jednoduše odstraníte. Stačí skvrnu posypat bramborovým škrobem nebo solí. Poté přichystejte lavor s teplou vodou, nalijte do něj ocet a nechte v něm alespoň na hodinu oblečení odmočit. Poté vyperte běžným způsobem.

Zaschlé skvrny

Takové skvrny se oproti čerstvým skvrnám odstraňují obtížně. To ale neznamená, že své oblečení musíte vyhodit, naopak. Je dobré skvrnu od kávy, vína či jiného původu přikrýt bílou pěnou na holení a nechte půl hodiny působit. Poté látku opláchněte, přeperte v rukou a dejte prát do pračky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zažloutlé skvrny v podpaží

Další nevýhodou nošení bílých triček či košil je, že velmi rychle, klidně i po jednom použití a vyprání, zežloutnou v podpaží. Je to způsobené antiperspirantem a potem. Odstranění není jednoduché a běžný prací prášek je skoro neúčinný. Zkuste zubní pastu. Ta poškozené místo vybělí. Dalším způsobem je namočení ve vodě s rozdrcenými tabletami aspirinu.

Jak zabránit šednutí látky

Bílé látky rychle zešednou. Může to být způsobené špinavou pračkou. Bude tedy vhodné alespoň jednou za týden pračku pročistit. Stačí, když nalijete do zásobníku na prací prášek a aviváž ocet a zapnete cyklus na nejvyšší teplotu. Dále můžete použít jedlou sodu a kyselinu citronovou, tyto suroviny si také poradí s usazeninami.

Třiďte oblečení

Dalším negativním vlivem, který způsobuje zašednutí, je nevhodná kombinace oblečení při praní. Pokud perete bílé oblečení, kombinujte je pouze s čistě bílým. Ani náhodou nedávejte šedé či jemně růžové oděvy s bílou. Tímto způsobem přispíváte k zašednutí oděvů. Také perte zvlášť trička a zvlášť bílé ponožky. Také nezapomeňte používat prací prášek určený pouze na bílé prádlo, ne univerzální.

Zdroj: https://companionmaids.com/how-to-maintain-whites-white-and-colors-bright-when-washing-clothes/