Close Up Woman Holding Hands Out

Křehké a lámavé nehty trápí mnoho žen, se správnou péčí budou opět krásné

Zdravé a krásné nehty jsou snem každé ženy i mnoha mužů, ale bohužel nejsou takovou samozřejmostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Není neobvyklé, že se často lámou, jsou suché a křehké nebo netypicky zbarvené. Důvodem může být zdravotní stav nebo jiné vnější faktory. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, co způsobuje křehké nehty a co můžete udělat pro to, aby byly zase zdravé a silné.

Co způsobuje křehké nehty?

Příčinou slabých a lámavých nehtů je často nedostatek vitamínů (zejména B) a minerálů. Proto je tak důležitá vyvážená strava a správná péče. Podle odborníků se křehké nehty dají rozdělit do dvou kategorií: suché a křehké nebo měkké a křehké. Suché a lámavé nehty jsou výsledkem příliš malé vlhkosti (hydratace), způsobené příliš častým mytím a sušením nehtů. Měkké a křehké naopak způsobuje příliš velká vlhkost, která je důsledkem častého používání čisticích prostředků, agresivních mýdel a odlakovačů. Nehty se mění i s přibývajícím věkem, stávají se křehčí a sušší.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se starat o křehké nehty?

Se změnami nehtů souvisejícími s věkem nemůžete dělat nic, ale můžete snížit riziko jejich třepení, lámání a praskání. Chcete-li, aby byly vaše nehty zdravé a pevné, vyzkoušejte následující tipy:

Hydratujte ruce a nehty

Pořiďte si hydratační a vyživující krémy na ruce, které obsahují lanolin. Po každém mytí si ruce namažte a nezapomeňte krém vmasírovat i do nehtů. Na noc použijte masku na ruce nebo silnější vrstvu výživného krému a hydratujte nehty i během spánku.

Zdroj obrázku: Freepik

Chraňte si ruce

Při provádění domácích prací noste vždy rukavice, například rukavice na mytí nádobí. Rukavice ochrání vaše ruce a nehty před agresivními chemikáliemi, jakými jsou čisticí prostředky. Vyvarujte se dlouhodobému pobývání v chladném a suchém prostředí, a pokud se v chladném dni vydáte ven, nezapomeňte své ruce chránit rukavicemi.

Pečujte o nehty

Udržujte své nehty krátké, abyste minimalizovali povrch nehtů, kde mohou být absorbovány voda a chemikálie. Používejte papírový pilník a nehty pilujte v jednom směru. Nehtovou kůžičku nestříhejte! Vyberte si odlakovač bez obsahu acetonu a zkuste se vyhnout jeho častému používání.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cracked-nails