Houseplant Ficus With Braided Stem Metal Watering Can

Mléko rostliny osvěží. Stačí pár kapek a jejich růst bude nezastavitelný

Kuchyně je místem, které potěší všechny členy rodiny výbornými pokrmy, ale najde se zde také mnoho ingrediencí, které se uplatní při každodenní očistě domácnosti nebo při péči o rostliny. Právě ty ocení přírodní hnojiva namísto kupovaných umělých, která obsahují navíc různé chemické nebo agresivní látky pro životní prostředí nebo zvířata. Jednou z možností, jak dodat rostlinám potřebnou výživu, je obyčejné mléko. Stačí pouze přidat pár kapek do vody a touto směsí zalévat. Které rostliny tuto mléčnou kúru zbožňují?

Lógr, vaječné skořápky a mléko

Jistě každý se již setkal s hnojivem z kávové sedliny, což je oblíbený způsob, jak dodat rostlinám venkovním i pokojovým potřebné minerály a povzbudit je k růstu. Obdobně fungují vaječné skořápky, které se suší a drtí, případně rozemelou, mohou se ale použít též na vyluhování, aby se rostlinám dostalo přiměřeného povzbuzení. Pro povzbuzení k růstu hrnkových rostlin lze k údivu mnohých použít rovněž obyčejné mléko, které má každá rodina v chladničce pro přípravu pokrmů nebo nápojů.

Zdroj obrázku: Freepik

Mléčné hnojivo na zalévání

Proč používat na rostliny zrovna mléko? Tento nápoj je pomocníkem nejen při přípravě ovesných kaší nebo kakaa, má baktericidní a protiplísňové účinky vzhledem k obsahu laktoferinu. Rostliny jsou po aplikaci mléčného hnojiva silnější a mnohem odolnější vůči různým druhům houbových chorob. Kromě toho je mléko zdrojem vitamínu B, který rostlinám poskytuje ochranu před viry, ale také před mšicemi. Mléčné cukry jsou pak pro květiny zdrojem síly pro růst a další vývoj.

Stačí pár kapek

Sytě zelené listy a bohaté květy jsou důvodem, proč začít s mléčnou kúrou rostlin okamžitě, ale opravdu je nutné dodržovat umírněné množství a nesmí se zalévat přímo mlékem. Na litr vody postačuje asi půl sklenky mléka, nadto se nesmí zalévat tímto roztokem v době letního horkého počasí, protože může dojít ke kysnutí a následnému úhynu rostlin, k tomu se může domácností linout neskutečný zápach. Optimální je mléčná zálivka jednou měsíčně na fíkusy, břečťany, kapradiny, palmy nebo aloe vera. Naopak se nedoporučuje použití na acidofilní rostliny, které milují kyselé prostředí s pH půdy v rozmezí 3–6,4.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm