Woman Without Appetite

Mnoho starších lidí ohrožuje podvýživa. Je důležité jim pomoci, aby jejich tělo nestrádalo

Čím jsme starší, tím máme menší příjem energie. Je to sice normální stav, ale nesmí se překročit určitá hranice, která by mohla znamenat ohrožení na životě. Starší lidé mohou mít problémy s chutí k jídlu, které mohou znamenat i podvyživení. Jak stárnou, méně vnímají chutě jídel a jejich zažívací systém nemusí fungovat tak dobře jako dřív.

Starší lidé méně jedí

Těla starších lidí v sobě nemají tolik potřebných živin, minerálů a vitaminů, které potřebují k tomu, aby správně fungovalo. Nestarají se o rozmanitost pokrmů. Podvýživa je ale častý a závažný problém, který může seniory ohrozit na životě. Suchá, tenká, ochablá kůže jsou prvními příznaky podvýživy. Mohou se objevit také krvavé dásně nebo průjem. Můžete ale svým rodičům nebo prarodičům poradit, jak se mají stravovat.

Strava pro starší osoby by měla být hlavně jednoduchá a snadno stravitelná. Zelenina, mléčné výrobky, libové maso nebo ryby by se měly stát hlavními součástmi jídelníčku. Potřebují vysoký obsah vlákniny, která chybí spoustě lidem a zvlášť ve stáří je velmi důležitá.

Zdroj obrázku: Freepik

Senioři by se měli vyhnout smaženým a hutným jídlům

Husté omáčky, mastná nebo smažená jídla nejsou vhodné pro lidi, kteří mají špatný trávicí systém. Můžete jim připravit lehké omáčky z masa, které nebudou zahuštěné, a je dobré přidat dušenou zeleninu, protože ta zajistí to, že pokrm nebude suchý. Je dobré, aby starší lidé měli jídlo 6krát denně v menších porcích.

Do pokrmů můžete přidat také bylinky, které obsahují hořké látky. Zlepšují chuť k jídlu a sekreci slin, žluči a žaludečních šťáv. Použít tak můžete mletou hořčici, kmín nebo zázvor. Živiny můžete zakoupit také v práškové nebo tekuté formě, můžete je rozpustit přímo v hotových polévkách. Velmi důležité je pravidelné pití čisté vody. Senioři ale často vodu odmítají, proto je dobré je povzbuzovat. Měli by vynechat čaje nebo kávu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7485412/