Nurse Holding Senior Man S Hands Sympathy

Na Alzheimerovu chorobu lék dosud chybí. Účinnou prevencí je změna životního stylu

Alzheimerova choroba je strašákem vyspělých zemí, odborníci ji považují za epidemii třetího tisíciletí a počty nemocných neustále rostou. Alzheimer je nejčastější příčinou demence a ohrožuje především lidi starší 65 let. Nehledě na neustálé pokroky ve výzkumu neexistuje na toto onemocnění účinný lék. Odborníci ale radí vsadit na prevenci, protože každodenními návyky můžeme riziko onemocnění značně snížit. Čeho se vyvarovat a jaké činnosti naopak pomáhají?

Závažné civilizační onemocnění

Počty nemocných neustále rostou a Alzheimerova choroba se stále více objevuje u mladších ročníků. V Česku je toto onemocnění diagnostikováno asi u 160 tisíců pacientů, ve světě je pak 50 milionů lidí ohrožených touto neléčitelnou chorobou. Čísla navíc rychle rostou, podle Světové zdravotnické organizace bude kolem roku 2050 na 150 milionů nemocných. Nevratné poškození mozku je bezesporu vážným civilizačním onemocněním, proto se prevence každému vyplatí.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejen potíže s pamětí

Kde mám brýle nebo klíče? To je častá otázka seniorů, kteří z legrace svádějí svoji zapomnětlivost na „Němce“. Choroba byla popsána roku 1907 německým lékařem Aloisem Alzheimerem. Alzheimerova choroba je progresivní neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k atrofii mozku a k úbytku nervových buněk. Děje se tomu vlivem nebezpečných proteinů, které způsobují plaky v nervových spojeních, což vede ke zhoršení paměti a myšlení nebo znemožňuje provádět motorickou činnost. Nemocné trápí potíže s mluvou, časté halucinace nebo dezorientace, deprese.

Změna životního stylu jako lék

Poškození mozku souvisí podle lékařů se životním stylem, vliv na onemocnění má obezita nebo chronický nedostatek spánku. Velkým nepřítelem mozku jsou sacharidy, které poškozují nervový systém, nadto navazují bílkoviny v mozku, čímž jej poškozují. Oproti tomu činnost mozku zlepšují omega-3 mastné kyseliny nebo pravidelné cvičení. Pohybovou aktivitou se zefektivňuje práce neurostransmiterů a zvyšuje počet šedých buněk mozkových. Proti demenci pomáhají také duševní aktivity, čtení, luštění křížovek a hádanek či sudoku. Enormní vliv na mozkové dysfunkce má pak konzumace alkoholu, pro udržení zdravého mozku je nezbytné se vzdát i malé dávky etanolu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/aging/publications/features/reducing-risk-of-alzheimers-disease/index.htm