Sliced Lard Wooden Table With Onion Horizontal

Sádlo v malém množství neublíží. Obsahuje vitamíny a důležitý zinek

Na jednu stranu zavrhované, na druhou vychvalované. Sádlo je živočišný tuk, který má v tuzemsku dlouhou tradici, přičemž se používá v teplé i studené kuchyni. Nejznámější je jistě vepřové, ale populární je i husí nebo kachní. Jeho obliba kolísá, protože zdravý životní styl velí používat rostlinné oleje plné blahodárných látek. Není pak divu, že se prodává jako něco jedinečného v malých skleničkách například na farmářských trzích. Jaké přednosti má sádlo a má smysl jej zařadit do stravy?

Domácí a tradiční

Dnes si jen málokdo škvaří doma vlastní sádlo, ale na přelomu 19. a 20. století nebyla jiná možnost, protože máslo bylo příliš drahé. Roztíratelný tuk se připravoval z vepřového sádla, laloku a prorostlého bůčku či hřbetu. Dnes se průmyslově připravuje z živočišných tkání. Vepřové sádlo nachází uplatnění ve studené kuchyni, na chleba s nakrájenou cibulkou, při smažení řízků i koblih i při pečení. Jeho benefitem je vysoký kouřový bod pro tepelné zpracování (220 °C). Kromě vepřového se připravuje též husí nebo kachní sádlo, také z divokých prasat.

Zdroj obrázku: Freepik

Na černé listině

Sádlo je kalorické, skládá se ze 100 procent z tuku a 40 procent tvoří nezdravé nasycené mastné kyseliny, zbylých 60 procent pak nenasycené. Ve stogramové porci sádla je neuvěřitelných 95 mg cholesterolu, což ale podle vědců nemusí mít takové dopady, jak se v minulosti věřilo, protože se jedná o živočišný původ. Obsahuje vitamíny E, D a skupiny B a stopové množství zinku, ale také prospěšnou kyselinu linolovou, navíc domácí je bez transtuků. Rostlinné oleje lisované za studena jsou naopak zdrojem esenciálních mastných kyselin a rozpustných vitamínů v tucích (E, A, D, K). Proč tedy sáhnout po sádle? Vědci radí konzumovat sádlo umírněně.

Občas neuškodí

Zejména se neprokázal vliv sádla na zvýšenou chorobnost dnešní populace, zatímco spotřeba sádla klesá, roste míra obezity i inzulínové rezistence v souvislosti s přítomností cukru v mnoha potravinách. Pro každodenní konzumaci není sádlo vhodné, ale při dostatečné fyzické zátěži jej lze příležitostně jíst. Vždy je však nutné uvážit možné dopady na zdraví, jedná se o vysoce kalorickou potravinu, která může vést ke zvýšení hmotnosti. Častá konzumace masa a masných výrobků pak vedou k rozvoji aterosklerózy a rakoviny, zejména tlustého střeva.

Zdroj: https://babsbonebroth.com/why-cooking-with-pork-lard-is-a-healthy-move/