Young Woman Sleeping Home

Odpolední spánek dodá tělu energii a zlepší koncentraci

Odpolední zdřímnutí může přinést mnohem více výhod než jen rychlé obnovení síly po zbytek dne. Vědci zkoumali lidi, kteří spí i během dne. Zaměřovali se hlavně na zlepšení nálady a paměti. Také se zaměřovali na délku zdřímnutí a celkový vliv na tělo.

Důležité výzkumy

Zdřímnutí během dne může přinést mnoho výhod, ale také může způsobit, že po zbytek dne se cítíme ještě více unavení a ospalí. Krátký spánek může pomoci regenerovat, uklidnit se a nechat se uvolnit z náporu vnějších podnětů. Do odborné studie bylo zapojeno na 32 lidí v mladém věku a vedli ji vědci z Národní univerzity v Singapuru. Po standardním množství nočního spánku byli dobrovolníci vyšetřeni ve čtyřech spánkových modelech: během buzení, po zdřímnutí trvajícím 10 minut a poté po 30 a 60 minutách spánku během dne.

Tímto způsobem zkontrolovali výhody spánku během dne. Ruth Leongová ze Singapurské univerzity připustila, že na základě provedených pozorování byly všechny testované ukazatele na vyšší úrovni u lidí, kteří během dne spali mezi 10 a 60 minutami. Zlepšila se paměť a koncentrace respondentů, jakož i úroveň jejich subjektivní energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody zdřímnutí

Spánek hraje velmi důležitou roli ve fungování celého těla. Během tohoto procesu vnitřní orgány odpočívají, dýchání se zpomaluje, krevní tlak klesá a srdeční rytmus se zklidňuje. Spánek také ovlivňuje metabolismus a hormonální řízení. Zdřímnutí během dne zlepšuje metabolismus, který po odpočinku účinněji funguje. Během spánku se zvyšuje absorpce živin z trávicího traktu a buňky se lépe krmí. Odpočinek během dne se doporučuje především lidem s hormonálními problémy, štítnou žlázou nebo cukrovkou 1. typu.

Odpolední zdřímnutí se nedoporučuje hned po jídle. Pokud usínáte pravidelně po večeři, mohou se vyskytnout poruchy sekrece inzulínu slinivkou břišní a následně vývoj diabetu 2. typu. Po jídle a zdřímnutí se můžeme cítit i těžko, s bolestí břicha a nadýmáním. Další důsledek zdřímnutí by si měli pamatovat lidé, kteří mají problémy usnout večer. Krátký odpočinek během dne nám může posunout spánek minimálně o hodinu, takže se ráno vzbudíme nevyspalí. To může vést k cirkadiánní arytmii, jakož i k poruchám nočního spánku.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/afternoon-naps-linked-to-improved-cognitive-function/, https://medicine.nus.edu.sg/news/take-a-30-minutes-afternoon-nap-for-a-mid-day-refresh-and-memory-boost/, https://www.psychreg.org/revitalise-your-mind-body-simple-yet-powerful-benefits-mid-day-nap/, https://newsinhealth.nih.gov/2021/04/good-sleep-good-health, https://www.wakefit.co/blog/say-no-long-daytime-naps-2/