Bay Leaf

Na moly v kuchyni platí ocet, bobkový list a jednoduchá prevence

Potravinoví moli jsou zkázou pro každou domácnost. Jakmile se jednou dostanou do domácnosti, způsobí doslova paseku. Napadnou hned první zásoby, na které narazí, a k dalším si najdou cestu. Nejčastěji však vyhledávají krupici, mouku, těstoviny, pytlíky s kořením a sladkosti. Každý, kdo s nimi měl tu čest, jistě ví, jak nepříjemný je boj s nimi. Často když už si myslíme, že máme vyhráno, se opět objeví a my tak máme opět plné ruce práce. Jak si poradit s tímto nepříjemným hmyzem?

Odkud přichází?

Odpověď je jednoduchá: odkudkoliv. Hmyzí vajíčka nebo larvy si můžete totiž přinést s sebou domů z obchodů. Nejčastěji se jedná o krupičku, mouku nebo těstoviny. Je těžké si jich všimnout a po jejich uložení do spíže nastávají ideální podmínky pro jejich rozmnožování a následné operace v celém domě, zejména v kuchyni. Moli jsou aktivní hlavně v noci. Na potravinách zanechávají stopy výkalů a různých pavučin. I přes veškeré úsilí zachovat domácnost čistou a nepřístupnou se jejich přítomnosti nemusíme zbavit. Stačí, abyste měli otevřené okno nebo ventilačku, aniž by byla opatřena síťkou proti hmyzu, a neštěstí je na světě. Dostat se do domácnosti mohou i ze sousedních bytů.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je rychle jednat

Jakmile spatříte potravinového mola v domácnosti, je důležité rychle jednat. Pro jeho zneškodnění udělejte patřičnou revizi domu tak, abyste se mohli zbavit kontaminovaných potravin, ve kterých se škůdci uhnízdili. Poté zbytek vykliďte a vydezinfikujte vnitřek skříňky. Nejlepší variantou je použití vody s přídavkem octa. Samotný ocet moli nenávidí. Nejen ocet dokáže znepříjemnit pobyt v domácnosti těmto škůdcům, využít můžete také služby:

  • máty,
  • hřebíčku,
  • bobkového listu.

Buďte připraveni

Konfrontace s potravinovými moly je vždy složitou situací. Jejich kontaktu se asi nevyhneme. Důležité je být připravený na tento střet. Po zakoupení potravin je vhodné je zkontrolovat a zjistit, zda nejsou uvnitř nezvaní hosté. Skvělým nápadem je přesypat sypké produkty do skleněných, plastových nebo kovových nádob. Investujte také do sítěk proti hmyzu do oken, abyste mohli větrat domácnost beze strachu.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-get-rid-of-pantry-moths