Concept Heating Season Beginning Heating Season

Nefunkční radiátor je nutné řešit ihned. Včasná oprava předejde zbytečným výdajům navíc

Topná sezóna je v plném proudu. V této době je obzvláště důležité dbát na hladké fungování radiátorů. To nám pomůže ušetřit zbytečné výdaje a postarat se o správné zajištění bytu v chladném počasí.

Odšroubovaný vypouštěcí ventil

Špatně přišroubovaný nebo odšroubovaný vypouštěcí ventil je jednoduchá diagnostika poruchy ohřívače. Nachází se ve spodní části chladiče vedle odtokové přípojky. Chcete-li jej otevřít, sejměte krycí matici a dotáhněte ventil pomocí klíče. Potom musíte termostat umístit do topné polohy a počkat, zda oprava pomohla a zda ohřívač funguje správně.

Provzdušňování je nejčastější příčinou poruchy ohřívače. Ukazuje se, že i nejlépe navržené zařízení ústředního topení je třeba čas od času odvzdušnit. Příznaky tohoto typu selhání mohou být slyšitelné bublaní a propad vody. Potom není horká voda vzduchem správně vtlačena do chladiče, což vede k provzdušněnému radiátoru. Tímto způsobem se zahřívá pouze polovina celkového povrchu radiátoru, takže teplo je rozloženo nerovnoměrně.

Zdroj obrázku: Freepik

Nefunkční termostat

Dalším důvodem, proč je horká pouze polovina chladiče, zatímco jeho spodní část zůstává nevytápěná, je nefunkční termostat. Pokud je věž zablokovaná, teplá voda nemusí dosáhnout radiátoru. Chcete-li to zkontrolovat, musíte odšroubovat hlavu termostatu. Pokud je vyčnívající kolík příliš stlačený, můžete ho vytáhnout kleštěmi.

Pokud se bojíte zasahovat do topení nebo si nejste jistí, jestli to uděláte správně, je lepší na to zavolat odborníky. Doporučuje se pravidelně kontrolovat topení v celém domě nebo bytě. I když kompletní kontrola topných zařízení může být drahá, určitě vás to vyjde levněji, než kdyby vaše radiátory neměly správně fungovat a vy byste tak přišli zbytečně o peníze.

Zdroj: https://rislone.com/blog/cooling/the-five-most-common-radiator-problems/