Zápalky ochrání pokojové rostliny před škůdci
Sirky. V mnoha domácnostech se již nevyskytují, protože je vytlačily moderní zapalovače. Ty mají výhodu opakovaného použití, navíc je lze snadno plnit, jsou tedy doslova věčné. To se o zápalkách říci nedá, ale při zapalování svíčky je použití sirek rozhodně romantičtější. Vyplatí se mít doma pár krabiček zápalek i z jiného důvodu. Zkušení zahradníci totiž vědí, že patří do květináče. Ano, mohou tvořit zajímavou dekoraci, ale především pomohou rostlinám k bujnému růstu.
Historie zápalek
Dnes si můžeme život bez sirek snadno představit. Jinak tomu bylo ale v minulosti, kdy lidé neměli možnost rozdělat oheň snadným způsobem. Do poloviny 19. století se pro vzplanutí ohně používalo křesadlo, případně se pro roznícení jiskry třelo lukem v ohňovém prkénku. Také se prodávaly fosforové zápalky, které však trpěly na samovznícení. Od roku 1855 se však vyrábějí bezpečnostní zápalky, které se rozněcují pomocí škrtátka. Tehdy se na hlavičkách dřívek používal bílý fosfor, který je od roku 1903 zakázaný.
Vzpruha pro hrnkové rostliny
Jak již bylo zmíněno, v současnosti se v některých domácnostech sirky vůbec neobjevují, protože sporáky jsou povětšinou indukční nebo elektrické. A v situacích, kdy vypne proud, se používají zapalovače na rozžehnutí svíček. Škoda, zápalky totiž mohou pomoci i při zahradničení. Konkrétně při péči o hrnkové rostliny, které zkrášlují interiér domácnosti a zejména čistí vzduch od nežádoucích látek a toxinů. Pro pokojové rostliny jsou zápalky blahodárné, zejména když se objeví na listech žluté nebo tmavé skvrny.
Když chřadnou pokojovky
Květníkové rostliny mohou vlivem podmínek v místnosti chřadnout, mohou je také napadnout různí škůdci. Právě v takových chvílích je dobré mít po ruce krabičku zápalek. Jednotlivé sirky se zapíchají do květináče asi pět centimetrů od sebe hlavičkou dolů. Po zapíchnutí se zemina dostatečně zvlhčí. Po dvou dnech se zápalky vytáhnou, když zmizí barevná část, síra se již rozpustila. Síra napomáhá odradit potenciální škůdce, k tomu posílí rostlinu a pomůže jí k bujnému růstu.
Zdroj: https://balconygardenweb.com/why-you-should-place-match-sticks-in-your-plants/