Her Hard Work Is Done Shot Unrecognizable Woman Doing Her Daily Chores Home

Několik pravidel při praní prádla ušetří náklady na vodu i elektřinu

Vysoké ceny energií a všudypřítomná inflace nutí spotřebitele k šetření. Jedním ze spotřebičů, které spotřebovávají velké množství elektřiny i vody, je pračka. Prát se musí, což vědí všechny rodiny s dětmi, přesto lze prát tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání. Jak ale prát levně, a přitom stále efektivně, aby nedocházelo ke žloutnutí nebo šednutí oblečení? Odborníci odpovídají a přináší tipy, jak ušetřit v každé době. Vyplatí se totiž věnovat pozornost době pouštění pračky i volbě správného programu.

Méně za elektřinu

Jak platit méně za účty za elektřinu? To je otázka, která trápí mnohé domácnosti. V případě tarifu D02D, který patří mezi nejběžnější, nezáleží na době, kdy spotřebič pustíte. Záleží jen na sousedech, kdy jsou ochotní nechat vaši pračku prát. U ostatních sjednaných smluv existuje dvoutarifní pásmo, kdy je cena v určitých hodinách o poznání nižší. S ohledem na to je vhodné pouštět pračku, myčku nebo ohřívat vodu v bojleru v nízkém tarifu, přičemž každá energetická společnost má odlišné hodiny pro regiony i samotné zákazníky.

Zdroj obrázku: Freepik

Podle barev i materiálu

Pouštět pračku na prázdno nebo naopak buben přeplňovat, aby se ušetřilo? Tímto způsobem se nic neušetří, naopak dochází k plýtvání elektřinou i vodou. Jednotlivé kousky se musí před vložením do bubnu roztřídit podle barev a materiálu a podle zvoleného programu připravit adekvátní množství. Automatické programy zohledňují materiál, znečištění a teplotu. Štítek na textilu poukazuje na druh a určuje maximální teplotu, při důkladném třídění nehrozí nevyprání ani přetěžování bubnu, navíc se neplýtvá energiemi.

Jaký program?

V současnosti se prodávají pračky s automatickými programy s nastavitelnými teplotami do 95 stupňů Celsia. Vyvařovat v pračce je nadmíru neekologické i neekonomické, ručníky nebo ložní prádlo postačuje vyprat na 60stupňový program. Na výběr jsou navíc eko režimy, které spotřebovávají nepoměrně méně vody a elektřiny. Ještě výhodnější je prát na nižší teploty, běžné prádlo se může prát na 20 až 40 stupňů Celsia, čímž se výrazně ušetří bez dopadu na čistotu praných textilií.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-save-money-on-laundry