Několik zásad při vytápění domova pomůže šetřit životní prostředí
Ekologie je téma, které by se mělo řešit po celý rok a ne pouze v určitých měsících. V každém období se ale to, jak ekologii praktikujeme, trochu liší. Co tedy dělat, abychom i během podzimu planetě spíše pomáhali, než škodili? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.
Zásady, u kterých je roční období více méně jedno
Jsou základy správného chování k životnímu prostředí, které bychom měli dodržovat nehledě na roční období. Jedním z nich může být například třídění odpadu či omezení používání plastových obalů. Stejně tak můžete pokračovat ve využívání hromadné dopravy. I když může být tento úkol na podzim o něco složitější kvůli dešti a chladu, opravdu tím snížíte svoji uhlíkovou stopu a stojí tak za to. Celkově byste se také měli snažit co nejvíce snížit objem věcí a potravin, které vyhazujete. Dále je pro životní prostředí ale i pro vaši peněženku výhodné nakupovat sezónní potraviny. Jejich rozsáhlé seznamy můžete najít na mnoha internetových stránkách.
Topení omezte, co můžete
Topení začíná být vždy na podzim poměrně diskutovaným tématem. V prvé řadě byste neměli začít topit příliš brzy. Akorát si tím zvýšíte účty a kvůli změnám teploty není topení ani stabilní. Rozhodně také proveďte kontrolu kotle či radiátorů. Můžete také zvážit jejich výměnu, na kterou můžete využít i příslušné dotace od státu. Zaměřujte se také na to, abyste teplo z obydlí zbytečně nevypouštěli. Nezapomeňte si tak přenastavit plastová okna na zimní režim. Není to nic náročného, zabere vám to pouze pár minut a ušetří spousty peněz. Okna pak totiž budou lépe izolovat. To stejné platí s větráním. Dodržujte to, že budete větrat spíše s velkou intenzitou pouze po krátkou dobu. Postupné drobné odvětrávání vám bude zbytečně plýtvat teplo a vzduch se v místnosti stejně nevymění. Otevřete tak okno dokořán a po pár minutách opět zavřete.
Zdroj: https://www.comparethemarket.com/energy/content/heating-house-efficiently/