Black Grapes Basket Red Wine Grapes French Vineyard

Není burčák jako burčák. Šikovní nepoctiví prodejci ošidí každého neznalého zákazníka

Chodíme po městě, jezdíme po republice a všude vidíme cedule s nápisem – burčák. Tento chutný, populární alkoholický nápoj si každoročně dopřáváme především v podzimním období, kdy je takzvaně jeho sezona. Málokdo nákupu burčáku odolá a tak je běžné, že si i párkrát do týdne nějakou tu lahev domů odnese. 

Tam ji otevře, nalije a konzumuje, přičemž si často pochutnává na jeho chuti. Ne vždy ale daný člověk pije opravdu burčák. Teď tu nebudeme polemizovat o tom, kde se dá „ten pravý“ ochutnat, nebo „jak dlouho“ vlastně existuje. Budeme se bavit o tom, že šikovní nepoctiví prodejci nabízejí něco, co vlastně burčák není – i když vlastně trochu je.

Jak je to s těmi cedulemi?

Někde je napsáno burčák, jinde je napsáno částečně zkvašený hroznový mošt, někde oboje… Ale kdo se v tom má vyznat, co je nakonec správné? Zase až tak složité to naštěstí není, nepoctiví prodejci sázejí spíše na neznalost, ale také na určitý marketing.

Je jasné, že vidět na ceduli napsáno částečně zkvašený hroznový mošt, nejenom-že mě to moc nezaujme, ale vůbec nebudu přemýšlet nad tím, že bych si měl tento nápoj koupit. Ale když tam bude napsáno burčák, automaticky brzdím, zastavuji a běžím do obchodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Je nějaký rozdíl?

Jednoduše řečeno, částečně zkvašený hroznový mošt a burčák se liší hlavně tím, z jakých hroznů pochází. Pokud se jedná o hrozny pocházející z ČR, může se daný nápoj nazývat burčák. Pokud ale pocházejí ze zahraničí, musí se daný nápoj nazývat částečně zkvašený hroznový mošt. A je úplně jedno, že bych oba nápoje postavil vedle sebe a byly naprosto stejné. Legislativně je to prostě tak.

Lákadlo pro neznalé

Není se čemu divit, že nepoctiví prodejci se snaží svého zákazníka zaujmout slovem burčák, i když je jejich nápoj ze zahraničních hroznů a tedy by se měl nazývat částečně zkvašený hroznový mošt . A neznalému konzumentovi je to vlastně jedno. Ten má svůj oblíbený vinný nápoj.

Pokud se nechcete nechat napálit, není nic jednoduššího, než se zeptat, co opravdu kupujete. Zda burčák, tedy nápoj z tuzemských hroznů, či částečně zkvašený hroznový mošt, tedy nápoj z hroznů zahraničních. A hlavně, okoštujte. Pokud vám zajímá, je vlastně úplně jedno, co říká legislativa, protože když byl zachován proces výroby, je vlastně jedno, odkud byla vstupní surovina, ne?

Zdroj: Autorský text, https://www.dtest.cz/clanek-6867/burcak-nebo-castecne-zkvaseny-hroznovy-most