Embarrassed Lovely Woman Covering Mouth With Hand

Neobvyklá změna chuti může být znakem obávané choroby. Navštívit lékaře je lepší co nejdříve

Jedním z nejčastějších účinků onkologické léčby jsou poruchy vnímání chuti a vůně. Objevují se u pacientů podstupujících chemoterapii a radioterapii. Mohou vést ke snížení množství příjmu potravy a následně způsobit úbytek hmotnosti a podvýživu, což se zase může promítnout do zhoršení celkového zdraví a prognózy pacienta.

Změna chuti během léčby rakoviny

Poruchy chuti jsou častým vedlejším účinkem chemoterapie. Mohou se vyskytnout během léčby a přetrvávají několik dní, týdnů, nebo dokonce měsíců po ukončení chemoterapie. Stává se také, že pacienti po léčbě hlásí, že necítí chuť jídla nebo jídlo, nechutná jako předtím. Přesná příčina tohoto jevu není známá, ale předpokládá se, že je výsledkem poškození buněk v ústech, které jsou obzvláště citlivé na chemoterapii.

Onkologičtí pacienti poznamenávají, že výrobky, které znají, voní a chutnají úplně jinak, že některé vůně jsou silnější, že jídlo nemá velkou chuť, vše chutná téměř stejně nebo že chuť jídel je příliš slaná nebo příliš sladká. Není neobvyklé hlásit hořkou nebo kovovou pachuť v ústech. Změna chuti však může být nejen vedlejším účinkem onkologické léčby. Změna chuti může být také příznakem rozvíjející se rakoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky rakoviny

Před lety doktor Thurstan Brewin provedl rozsáhlé klinické studie, ve kterých se zaměřil na intoleranci alkoholu a změny chuti u pacientů s rakovinou. O výsledky svých pozorování se podělil v časopise Clinical Radiology. Jak poznamenal, několik druhů rakoviny způsobuje silnou averzi k určitým potravinám. Změny chuti byly zaznamenány u každého čtvrtého pacienta.

Poruchy chuti při rakovině jsou obvykle způsobeny nádory rostoucími v oblasti hlavy a krku. Novotvary orgánů hlavy a krku jsou ty, které postihují rty, ústa, hrdlo, paranazální dutiny, slinné žlázy, hrtan nebo ucho. Samostatnými kategoriemi jsou nádory mozku, jícnu a štítné žlázy. Stojí za to vědět, že kromě poruch chuti mohou způsobit poruchy čichu a vidění, jakož i bolest a potíže při polykání, pocit cizího tělesa v krku, nepříjemný zápach z úst nebo chrapot.

Zdroj: https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/eating-problems/taste-smell-changes.html