Natural Bay Leaf Herbal Tea Glass Cup Rustic Wooden Table (1)

Obyčejné koření se snadno promění v lék. Odvar z bobkového listu zažene bolesti i trávicí obtíže

Prakticky v každé české kuchyni najdete hned vedle pepře a nového koření také bobkový list. Je dobré ale vědět, že se toto koření nemusí používat jen při vaření. Bobkový list neboli list z vavřínu vznešeného má mnoho blahodárných účinků pro náš organismus. Zařaďte tuto bylinu i do své domácí lékárničky.

Použití v bylinkářství

V bylinkářství se bobkový list používá hlavně proto, že obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Nejjednodušší způsob, jak z těchto lístků dostat léčivé látky do těla, je udělat z něj nálev. Na 300 ml vody vám postačí 5 gramů těchto listů. Tento odvar lze popíjet nebo jej můžete používat i zevně ve formě obkladů.

Olej z bobkového listu

Dalším léčebným produktem je bobkový olej. Tento olej působí velmi dobře proti bakteriím a virům. Je k dostání ve specializovaných bylinkářských obchodech, ale také v lékárnách či drogériích. Olej z bobkového listu podporuje činnost jater, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a působí také močopudně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké další léčebné vlastnosti má tato bylina?

Bobkový list se používá také k léčbě bolestí kloubů a svalů a při kožních problémech, jako jsou lupy, akné a mykóza. Dále odvar uleví při nadýmání či při problémech s trávením a při bolestech břicha. Jelikož má odvar z vavřínu hřejivé vlastnosti, doporučuje se také při léčbě kašle a nachlazení.

Pro koho může být tato bylina nebezpečná?

Velký pozor musí dávat všichni, kteří si bobkový list připravují ve formě odvaru. Po uplynutí 3–‍5 dnů se můžou v tomto odvaru objevit toxické látky, které mohou mít i narkotické vlastnosti. Látky z bobkového listu mohou interagovat s některými léky. Bobkový list by tak neměli užívat lidé, kteří požívají antibiotika, protinádorové léky, antirevmatika či antidepresiva. Je vhodné se před plánováním bylinné terapie poradit s ošetřujícím lékařem.

https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits#1