Obyčejné koření se snadno promění v lék. Odvar z bobkového listu zažene bolesti i trávicí obtíže

Prakticky v každé české kuchyni najdete hned vedle pepře a nového koření také bobkový list. Je dobré ale vědět, že se toto koření nemusí používat jen při vaření. Bobkový list neboli list z vavřínu vznešeného má mnoho blahodárných účinků pro náš organismus. Zařaďte tuto bylinu i do své domácí lékárničky.

Použití v bylinkářství

V bylinkářství se bobkový list používá hlavně proto, že obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Nejjednodušší způsob, jak z těchto lístků dostat léčivé látky do těla, je udělat z něj nálev. Na 300 ml vody vám postačí 5 gramů těchto listů. Tento odvar lze popíjet nebo jej můžete používat i zevně ve formě obkladů.

Čtěte také:  Když máme hlad, může tělo signalizovat něco zcela jiného, než si myslíme. Známými pocity dává najevo chorobu, i nedostatek těchto látek

Olej z bobkového listu

Dalším léčebným produktem je bobkový olej. Tento olej působí velmi dobře proti bakteriím a virům. Je k dostání ve specializovaných bylinkářských obchodech, ale také v lékárnách či drogériích. Olej z bobkového listu podporuje činnost jater, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a působí také močopudně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké další léčebné vlastnosti má tato bylina?

Bobkový list se používá také k léčbě bolestí kloubů a svalů a při kožních problémech, jako jsou lupy, akné a mykóza. Dále odvar uleví při nadýmání či při problémech s trávením a při bolestech břicha. Jelikož má odvar z vavřínu hřejivé vlastnosti, doporučuje se také při léčbě kašle a nachlazení.

Čtěte také:  Každá žena touží po pevném a zdravém poprsí. Každodenní péče může tento sen splnit

Pro koho může být tato bylina nebezpečná?

Velký pozor musí dávat všichni, kteří si bobkový list připravují ve formě odvaru. Po uplynutí 3–‍5 dnů se můžou v tomto odvaru objevit toxické látky, které mohou mít i narkotické vlastnosti. Látky z bobkového listu mohou interagovat s některými léky. Bobkový list by tak neměli užívat lidé, kteří požívají antibiotika, protinádorové léky, antirevmatika či antidepresiva. Je vhodné se před plánováním bylinné terapie poradit s ošetřujícím lékařem.

https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits#1