Essential Oils 1433692 1920

Těchto 7 esenciálních olejů nesmí chybět v žádné lékárničce. Uleví při nachlazení a odplaví stres

Inhalační léčba je známá už od starověku. Pomůže při infekcích dýchacích cest, ale také při chřipce, nachlazení, rýmě i bronchitidě a sinusitidě. Základem jsou esenciální oleje, které obsahují léčivé látky, jež pomohou zbavit obtíží a mohou působit též antipyreticky. V domácí lékárničce by tak měla být zásoba těch, které působí jako první pomoc při běžných nemocech i při stresu. Které to jsou?

Domácí inhalační léčba

Inhalace je jednoduchý způsob, jak se zbavit dlouho přetrvávající rýmy, jak ulevit ucpanému nosu nebo dutinám a jak odlehčit průduškám od úporného kašle. Kromě úlevy dojde ke zvlhčení sliznic, což zjednoduší dýchání. Inhalace může pomoci i při stresu, protože esenciální oleje mají relaxační účinky a hodí se tak pro aromaterapii při vysoké stresové zátěži a nervovém vypětí z práce. Vdechování vodní páry by se mělo provádět maximálně 3krát denně, vždy postačuje 5–‍10 kapek esenciálního oleje.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdraví za pár korun

Éterické neboli esenciální oleje nadto stojí doslova pár korun, není třeba ani speciálního inhalátoru, postačuje totiž použít misku nebo hrnec s horkou vodou a ručník. Při inhalaci se nakape olej do horké vody, je třeba se naklonit nad misku, zakrýt hlavu ručníkem a vdechovat páru nosem a naopak vydechovat ústy. Inhalační léčba není vhodná pro chronicky nemocné pacienty při těžkých onemocněních dýchacích cest, pro pacienty s rakovinou nebo tuberkulózou, po srdečním selhání, při vysoké horečce a při potížích s oběhovou soustavu. A které oleje používat?

  • Tymiánový olej – je zázrakem při kašli, podporuje vykašlávání, ulevuje při zánětu, posiluje imunitu a napomáhá kvalitnímu spánku.
  • Eukalyptový olej – je lékem při nachlazení, chřipce, bronchitidě nebo sinusitidě, používá se pro snížení teploty jako antipyretikum, je balzámem pro dýchací cesty.
  • Borovicový olej – má antiseptické účinky, dokonale zklidňuje bolavý krk, pomáhá při kašli a silné rýmě.
  • Mátový olej – má analgetické účinky, doporučuje se jeho použití večer pro klidný spánek, ale zklidňuje i kašel.
  • Rozmarýnový olej – je známý svými antibakteriálními účinky, kdy pomáhá odstraňovat zahlenění.
  • Kurkumový olej – zklidňuje mysl po náročném dni a při stresu, uvolňuje tělo a napomáhá vylepšit náladu.
  • Skořicový olej – by neměl chybět v lékárničce všech, kteří mají potíže s glykémií, nebo přímo s cukrovkou, případně trpí na žaludeční potíže, protože skořicový olej snižuje hladinu cukru v krvi, zklidňuje trávení a pomáhá od průjmu a plynatosti.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-use-essential-oils