Man Unplugged Plug Save Energy

Odpojením elektronických zařízení ze zásuvky lze ušetřit nemalou částku

Všechny energie podražily a můžeme další zdražení očekávat i v budoucnu. Většinou si myslíme, že stačí zařízení pouze vypnout a máme po starostech. Jenomže ne každé zařízení takto funguje. Některá zařízení stále spotřebovávají elektrickou energii, za kterou poté platíme. Jaká zařízení tím máme na mysli?

Nabíječky na telefon

Velmi častou chybu děláme, když po nabití telefonu necháme stále zapojenou nabíječkuzásuvce. Ačkoliv je ponechání nabíječky v zásuvce pohodlným způsobem, jak si ušetřit práci, ve výsledku vás vyjde ročně na desítky i stovky korun. Vytáhnutí nabíječky ze zásuvky vám zabere jednu vteřinu navíc, proto se naučte ji automaticky odpojovat. Nabíječka si totiž bere energii i tehdy, když k ní zrovna nemáte zapojený telefon.

Podobným způsobem fungují i spotřebiče v pohotovostním režimu. Ať už se jedná o televizor, notebook, počítač, nebo herní konzoli. Pokud můžete, naučte se tato zařízení vypínat.

Zdroj obrázku: Freepik

Spotřebiče s displejem

Jakékoliv spotřebiče s displejem, jako jsou mikrovlnné trouby nebo rádia, se můžete také naučit vypojovat ze zásuvky. Tím, že zobrazují čas, jsou stále aktivní. I když se jedná o malé procento spotřebované energie, postupně užírají desítky korun ročně. Zkuste si schválně projít v kuchyni, kolik takových spotřebičů s displeji máte, vypočítejte si jejich náklady na provoz za celý rok a dostanete finální částku, která se může klidně vyšplhat přes tisíc korun ročně.

Proto si udělejte takovou malou inspekci v domácnosti a zkuste zjistit, která zařízení potřebujete nutně k provozu a která ne. Jestliže máte v kuchyni klasické nástěnné hodiny, digitální čas na troubě určitě nepotřebujete, abyste měli permanentně zapojenou mikrovlnnou troubu, stejně jako kávovar. Totéž platí o zábavní elektronice. Jestliže opravdu nepotřebujete mít chytrou konzoli, počítač nebo notebook v pohotovostním režimu, vypněte je. Vyplatí se také vypnout všechna zařízení, když jedete na dovolenou.

Zdroj: https://www.shipleyenergy.com/resources/efficiency/the-importance-of-unplugging-unused-appliances/