Closeup Shot Drosophila Slice Orange

Proti octomilkám v domácnosti funguje prevence i past s octem

Většina hmyzu pro nás není příjemná, když se vyskytuje v našem blízkém okolí. Ani ovocné mušky nejsou výjimkou. Tento drobný hmyz nás obvykle trápí hlavně během léta a jeho výskyt je úzce spjatý s konzumací čerstvého ovoce. Jak ale malé mušky z domácnosti vyhnat či je vyhubit a kde se vůbec berou? K tomuto účelu vám bohatě postačí pár běžně se vyskytujících domácích ingrediencí.

Co vlastně ovocné mušky jsou a kde se berou

Ovocné mušky nebo také octomilky jsou drobný hmyz, který je spojován hlavně s ovocem, které není úplně čerstvé. Obvykle, zvlášť u nás v Evropě, jsou velmi drobné a nedosahují více než několika milimetrů. V Africe ale mohou některé druhy dosahovat i velikosti klasické mouchy. Jejich zbarvení není jednotné. Může být žluté, hnědé, ale i černé. Zpravidla ale mají červené oči a dvě křídla. Jsou také známé pro své využití v laboratořích při testování.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak napadení octomilkami předejít

Jak už bylo řečeno, octomilky jsou spjaté zejména se starším ovocem. Proto byste si obzvláště v létě měli dát pozor na hnijící kousky. Ať už jsou to ty, co jste nestihli sníst, nebo ty v koši. Také byste neměli příliš dlouho nechávat venku ovoce rozjedené. I to je poměrně velké lákadlo.

Dobře uděláte, i pokud budete pravidelně vynášet odpadky. Octomilky tak nebudou mít další místo, kde se rojit. Pomoci vám může i nainstalování sítí proti hmyzu do oken a dveří.

Jednoduchý recept na past

Co dělat, pokud už se k vám mušky dostaly a ani za boha se jich nemůžete zbavit? Stačí vyrobit jednoduchou past, na kterou vám postačí jablečný ocet a prostředek na mytí nádobí libovolné značky. Obojí smíchejte a vložte do sklenice. Ocet mušky přiláká a ve směsi se utopí. Past tak nějakou dobu volně nechejte v místnosti, kde se octomilky vyskytují. Nezapomeňte ji ale umístit mimo dosah dětí či domácích mazlíčků.

Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/worlds-easiest-fruit-fly-trap