31681

„Mléko, sůl i vajíčka nosím z kuchyně do koupelny. Jsou mým domácím pracím práškem,“ překvapuje Marie

Odstranit skvrny na oblečení nemusí být vždy jednoduché. Většina lidí pochopitelně sáhne po chemii. Ale jsou i ekologičtější cesty. Nejenom, že jsou odpovědnější, ale mnohdy je taková metoda jednodušší, efektivnější a nakonec i levnější, než chemie z obchodu.

Také mě trápily skvrny na oblečení. Potom jsem objevila netradiční pomocníky a rázem vím, že ať už se můj nebo outfit mých dětí ušpiní od čehokoliv, existuje metoda, která pomůže. A skutečně nejde o klasické odstraňovače skvrn, které se prodávají v drogerii. Já znám něco lepšího.

Odstraňování skvrn je někdy obtížná činnost. Skvrny a nečistoty už mohou být na oblečení dlouho a „zažerou“ se do látky, takže je možné, že i po použití všeho možného skvrna na oblečení zůstane a budete ho moci nosit jen jako domácí. 

Každá skvrna žádá jiný prostředek, abyste ji vyčistili

Domácí prostředky mohou být velmi účinné při odstraňování takových skvrn, jako je krev, červené víno nebo tráva, kterou najdete hlavně na dětském oblečení. Které přísady jsou nejúčinnější? 

Peroxid vodíku byste měli mít určitě doma. Je to základní prvek každé lékárničky a může být použít jako účinný odstraňovač skvrn, zvlášť pokud se jedná o krev, červené víno, ovocné šťávy a dalších odolných nečistot. Stačí namočit oblečení do peroxidu a počkat 15 minut. Po této době oblečení opláchněte ve studené vodě a skvrna by měla zmizet.

Dalším pomocníkem je vaječný žloutek. Smíchejte ho s dvěma lžícemi vody a výslednou směs nalijte na špinavé oblečení. Nechte 15 minut působit a vaječný žloutek poté opláchněte horkou vodou. Tato metoda je vhodná hlavně na skvrny od kávy, které jsou velmi časté na jemných textiliích, jako jsou halenky nebo košile. 

Zakysané mléko dobře působí na bílé oblečení

Zakysané mléko je užitečné hlavně na skvrny z bílého prádla, proto má také bělicí vlastnosti. Mléko nalijte do misky a namočte do něj obarvený nebo špinavý kousek oblečení. Po 20 minutách ho hoďte do pračky a vyperte jako obvykle. Po vyprání a usušení by nečistoty měly zmizet.

Kuchyňská sůl je nepostradatelné nejen při vaření, ale také se hodí jako prostředek na odstranění skvrn od červeného vína nebo boršče. Skvrnu jen posypte solí a důkladně vetřete do látky. Nechte působit několik minut, a pokud uvidíte, že krystaly soli změnily barvu, jednoduše ji vyklepejte a opláchněte oblečení vodou. Pokud nefandíte domácím prostředkům, použít můžete samozřejmě přípravky, které běžně zakoupíte v obchodech. 

Zdroj: https://www.thespruce.com/natural-laundry-stain-removers-4061242