Insurance Agent Woman Takes Pictures By Smartphone Of Car Damage After Road Accident

Jak postupovat v případě dopravní nehody?

Všichni doufáme, že se nám nehoda nikdy nestane, statistika je ale neúprosná. K dopravním situacím zkrátka nehody bohužel neodmyslitelně patří. Proto je dobré se připravit a naučit se, co v takové chvíli dělat.

Na prvním místě je vždy bezpečnost

Ať už jde o drobný „ťukanec“, nebo závažnou nehodu na dálnici, prvním krokem je vždy zajištění bezpečnosti. Nepodnikejte žádné jiné kroky, dokud se neujistíte, že jste udělali maximum pro to, aby se již situace nezhoršovala. Co to konkrétně znamená?

Všechny osoby by si měly navléct výstražné vesty. Je-li to možné, auto nechte svítit a rozblikejte výstražná světla. Místo nehody byste měli označit výstražným trojúhelníkem tak, abyste minimalizovali riziko, že do vás havaruje někdo další. Platí to především pro špatně přehledné úseky, třeba nehodu za zatáčkou. Specifickou situací jsou pak zhoršené podnební podmínky – například hustá mlha. Na dálnici může být nejlepším řešením rychlý „útěk“ za svodidla. Náraz kamionu, který vás zahlédne v mlze na poslední chvíli, může být fatální.

Teprve když máte jistotu, že jsou všichni pasažéři mimo další ohrožení a místo nehody je řádně označeno, podnikejte další kroky.

Poskytněte první pomoc, je-li to potřeba

Jsou-li některé z osob v ohrožení života, je následně vaší logickou prioritou jeho záchrana. Pokuste se těmto osobám poskytnout první pomoc. Zároveň zavolejte sobě i ostatním pomoc profesionální – potřebujete, aby co nejrychleji přijela záchranná služba, policie a někdy i hasiči. Musíte-li zároveň volat a poskytovat první pomoc, dejte si telefon na hlasitý odposlech a položte jej vedle sebe. Máte-li možnost, požádejte o zavolání ostatní účastníky nehody nebo okolo jedoucí řidiče.

Pořiďte alespoň základní záznam o nehodě

Čím dříve zajistíte důkazy, tím lépe. Velkou výhodou bude čelní kamera ve voze, pokud ji používáte. Stejně tak místo nehody bezpečně vyfoťte. Můžete si i zapsat nebo na diktafon uložit informace o počasí, o tom, jak se nehoda stala, a cokoliv dalšího vás napadne.

Tyto důkazy se vám později mohou velice hodit zejména v případě, kdy není k místu nehody volána policie. I pokud ale policii voláte, je dobré si základní záznam o nehodě svépomocí zpracovat, dokud jsou vaše poznatky čerstvé. Nezapomeňte ani na popis a SPZ jednotlivých vozů. Vyměňte si vzájemně kontakty s ostatními řidiči a ujistěte se, že mají sjednané povinné ručení. Kontakty se vám mohou hodit i na svědky nehody.

Odjezd či odtah vozidla a spousta administrativy

Když jsou všechny osoby ošetřeny a místo nehody náležitě zdokumentováno – zkrátka máte hotovo vše potřebné – můžete místo nehody opustit. S vozidlem tedy odjedete, je-li to možné, případně jej necháte odtáhnout. Pak vás čeká spousta „papírování“ a komunikace s pojišťovnou protistrany, následně budete muset vyhledat servis, ve kterém necháte vůz opravit.