Fat Woman Hand Holding Excessive Belly Fat Healthcare Concept

Ženy touží zbavit se veškerého tělesného tuku. Určitá hladina je ale pro ženské tělo nezbytná

Spousta z nás se honí za dokonalou postavou a zkouší všemožné způsoby, jak se zbavit tělesného tuku. To by se ale nemělo přehánět, důležité je správné množství. Tuk se dělí na bílý a hnědý. Bílá tuková tkáň se nachází těsně pod kůží, chrání nás před tepelnými ztrátami a je zodpovědná za nevzhledné záhyby na těle. Hnědý tuk je uložený hlouběji a jeho hlavním úkolem je chránit vnitřní orgány. Když je ho příliš mnoho, ohrožuje naše zdraví.

Tuk určuje pohlavní dospělost

Správné množství tuku v těle je u žen nezbytné. Pohlavní dospívání začíná, když dívka dosáhne správné hmotnosti a tím i správného množství tukové tkáně. Ve vyspělých zemích děti netrpí nedostatkem potravy, a proto dospívají rychleji. Normy pro množství tělesného tuku jsou závislé na věku. U žen mezi 18 a 30 lety by se měla hladina pohybovat v rozmezí 17–25 % z celkové hmotnosti.

Čím je žena starší, tím se normální hladina tělesného tuku zvyšuje. Například u ženy po padesátce je normou množství tukové tkáně i přes 33 % celkové tělesné hmotnosti. V reprodukčním věku ženy je tuková tkáň zásobou energie během těhotenství, porodu a kojení. Je zapotřebí k udržení hormonální rovnováhy – hormony jsou lipidového původu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ženy mají více tuku než muži

Ženské tělo produkuje obrovské množství estrogenu, proto mají průměrně více tělesného tuku než muži. Tuk má vliv i na rozvoj sekundárních pohlavních znaků. Velmi štíhlé ženy, které mají malé množství tělesného tuku a jejich tělo neprodukuje tolik estrogenu, častěji trpí osteoporózou neboli řídnutím kostí.

Rozložení tuku se mění s přibývajícími roky. Zatímco teenageři a velmi mladé ženy mívají více tuku na bocích a na břiše, dámám ve zralém věku se může více ukládat na prsou, trupu, pažích a kolem boků, stehen a hýždí. Není žádoucí snažit se o co nejnižší podíl tělesného tuku na tělesné hmotnosti, protože v organismu má nezanedbatelný význam.

Zdroj: https://www.compositionid.com/blog/dexa/what-is-essential-fat-and-why-do-women-have-more/