Selective Focus Closeup View Blooming Yellow Chrysanthemums

Okouzlující chryzantémy mohou kvést po dlouhé měsíce. Zkušení zahradníci radí, jak na ně

Chryzantémy bezesporu patří mezi nejoblíbenější květiny. Hýří barvami a těší na verandách i na terasách svými pestrými květy. Leckdy ale nevydrží dlouho a usychají. Jak docílit toho, aby vydržely krásné po dlouhé týdny? Pomocí triků zkušených zahradníků mohou rozdávat radost i několik měsíců. Jakým způsobem se o chryzantémy starat a proč jsou vhodné na ozdobu hrobů na hřbitově?

Oblíbené nejen na hřbitově

Chryzantémy bývaly nejoblíbenějšími rostlinami, kterými se zdobily hroby během Dušiček. Na hřbitově jsou stále oblíbené, ale získávají na popularitě též v běžném životě. Prodávají se v supermarketech, v zahradnických centrech i na trzích. Jsou oceňovány pro svou mimořádnou odolnost, jejich výhodou je především doba kvetení, která připadá na podzimní dny. První rada zkušených zahradníků je vybírat chryzantémy přímo v nádobách nebo květináčích, silný kořenový bal je jistotou, že vydrží déle než řezané.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlhký substrát a sluneční záření

Chryzantémy v květináčích vydrží opravdu dlouho, proto je lidé volí na ozdobu hrobů u příležitosti Svátku zesnulých. Je vhodné je vybírat nejen podle barvy a velikostí květů, ale také podle stavu stonků a listů. Musí mít temně zelenou barvu, okvětní lístky by měly být sytě zbarvené a nesmí opadávat nebo být už podle vzhledu oschlé. Chryzantémy milují vlhký substrát, ale nemají v oblibě přesazování. K tomu se jim daří zejména na slunci, nemají rády stín, nebo dokonce tmu.

Odstraňování odumřelých květů a hnojení

Krásné mohou být po dlouhé měsíce. Je však nutné je nejen pravidelně zalévat, ale také odstraňovat odumřelá kvítka a suché lístky, aby se nerozšířila hniloba nebo plíseň. Co se týče hnojení, je vhodné je přihnojovat na jaře dusíkatými hnojivy, na podzim pak přejít na fosforečné přípravky nebo výrobky s přídavkem draslíku, aby se zvýšila odolnost rostlin a chryzantémy mohly vykvétat i po prvních mrazících.

Zdroj: https://www.heeman.ca/garden-guides/caring-for-chrysanthemums/