Okurky lze pěstovat i na balkoně v pytli
K oblíbeným druhům zeleniny patří zejména okurky. Je tomu tak proto, že je lze jíst čerstvé, když je přidáme do zeleninových salátů, lze je ovšem i zavařit. Záleží na tom, pro pěstování které odrůdy se rozhodneme. Na výběr jsou nakládačky nebo hadovky. Víte, že okurky lze zcela bez potíží pěstovat také na balkoně?
Připravte si vhodný pytel
Aby se okurkám na vašem balkoně dařilo, měl by být orientovaný na jih, případně jihozápad. Sem totiž slunce svítí větší část dne a na sluneční paprsky jsou okurky poměrně náročné. Připravit si pro ně můžete pytel, například plastový. Nemusíte je tedy ani pěstovat v truhlících nebo květináčích. Jeho objem by měl být alespoň 50 litrů. Základem je kvalitní substrát s dostatkem živin. Ten si můžete připravit nejlépe v květnu po zmrzlých mužích, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. To samé platí pro výsadbu sazenic. Použít lze univerzální substrát obohacený o potřebné živiny, které podpoří růst rostlin i tvorbu květů a plodů.
Jak vysadit okurky
Protože plastový pytel není propustný a voda by se v něm držela, je vhodné do něj udělat několik otvorů. Tím zajistíte odtok vody pryč. Pytel byste měli převázat provázkem. Do jednoho z otvorů zasadíte sazenici okurky. Neměla by ale být na přímém slunci, i když dostatek světla potřebuje. S pytlem lze snadno manipulovat, takže ho můžete s klidem přenášet z místa na místo. Rostlinu každý den zalévejte a za několik týdnů se dočkáte prvních plodů.
Hadovky, nebo nakládačky
Při rozhodování, který druh okurek pěstovat, byste měli zvážit, na co je budete více používat. Jestli na zavařování, nebo k přímé konzumaci. Pravdou ale je, že i z nakládaček lze připravit chutný zeleninový salát, když je doplníte další zeleninou, například rajčetem, paprikou, cibulí. Výborný je také salát z okurek, které nastrouháte a zalijete kyškou nebo podmáslím. V létě příjemně osvěží.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/cucumber/growing-cucumbers-in-a-bag.htm