Liver 4081243 1920

Orgán, který v těle funguje jako čistička. Starejte se o něj správně

Mezi jeden z důležitých orgánů lidského těla určitě patří játra. Dokáží totiž odstranit nejrůznější toxiny z těla, skladovat důležité vitamíny i vytvořit žluč. V některých chvílích můžete vypozorovat jasné příznaky, které vedou ke špatné funkci jater. Jak takové problémy rozpoznat a čím se jim vyvarovat? Přečtěte si důležitý článek.

Játra tvoří žluč, která má na starost rozklad tuků

Vedle možnosti rozkládání tuků vám játra mohou pomoci také s ukládáním železa nebo vitamínů A, D a K. Nejdůležitější funkcí jater je však schopnost filtrovat krev. Tím skvěle neutralizují a odstraňují veškeré toxiny z těla, které přichází ze vzduchu nebo potravin. Játra se dokáží skvěle regenerovat, nešetrnými životními návyky však může dojít ke špatné funkci jater a dalším zdravotním problémům.

Jak rozpoznáte, že vaše játra nefungují správně? Odpověď se zdá velmi jednoduchá, ale je potřeba věnovat velkou pozornost následujícím příznakům:

  • celková slabost těla,
  • říhání a pocit plnosti po každém jídle,
  • nevolnost,
  • bolest břicha na pravé straně.

Pokud máte podezření, že vaše játra nemají správnou funkčnost, zkuste přemýšlet, zda játrům dodáváte potřebné živiny nebo jim naopak škodíte. Nejznámějším důvodem, proč přichází problémy s játry, je nadměrné pití alkoholu. Další příčinou bývá nesprávná a těžká strava nebo nadměrné užívání léků, které játrům dávají zabrat. Dysfunkce jater vedou až k závažným onemocněním, například k cirhóze, zánětu nebo nádoru jater.

Jestliže mají játra oslabenou funkčnost, v prvním případě je na místě zdravá a vyvážená strava. Ta játrům dodá opět všechny důležité živiny a začnou fungovat správným tempem. Jídelníček bohatý na všechny důležité živiny snižuje riziko jaterních onemocnění po celou dobu. Pokud vaše problémy přetrvávají, pak se pokuste nasadit intenzivnější dietu. Jezte šest menších porcí během dne, v rozestupu dvou nebo tří hodin.

Jezte klidně a bez stresu! To pomůže nejen žaludku, ale také játrům

Přejídání může mít velký vliv na poškození jater. Kvůli přejídání může dojít až k vážné kolice, se kterou ihned musíte vyhledat lékařskou pomoc. Jídlo proto vždy jezte bez spěchu a zbytečného stresu, každé sousto pečlivě rozkousejte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co je tedy nejlepší pro správnou funkčnost jater? Určitě pravidelně hydratujte tělo a vypijte alespoň dva litry vody denně. Naopak se vyvarujte alkoholu, mraženým potravinám nebo smaženým jídlům. Omezením soli či silné kávy rozhodně svým játrům také neuškodíte.