Apple Cider Vinegar Fresh Red Apple Wooden Background

Ovocné mušky se chytí do pasti s jablečným octem

Objevují se obvykle v každé domácnosti, když v ní narazí na hnijící ovoce. Řeč je o ovocných muškách, drobném hmyzu, který patří k nepříjemným návštěvníkům bytu. Zbavit se jich vyžaduje použít účinné metody. Nemusejí vás stát ani korunu. Jak na to?

Co jsou to ovocné mušky

Octomilka, latinsky Drosophila, je rod malého hmyzu se dvěma křídly. Velmi často se vyskytuje na přezrálém nebo hnijícím ovoci, takže si vysloužila lidové označení ovocná muška. Je zbarvená od světle žluté přes červenou až po černou barvu. Oči má ale červené. Octomilka je velmi drobná, dlouhá maximálně 2 až 4 milimetry. V tropech ale některé druhy dosahují velikosti až mouchy domácí. Octomilka je oblíbeným živočichem pro testování v laboratořích.

Čím octomilky přilákat do domácnosti

V domácnostech jsou ovocné mušky nenápadné, ale zejména v létě všudypřítomné. Pomůže proti nim často vynášet odpadkový koš, který bývá zdrojem lákadel pro ovocné mušky. Také byste neměli venku na stole nechávat rozkrojené ovoce, protože octomilky zaručeně přiláká. Nahnilého ovoce se co nejdříve zbavte vyhozením do koše nebo na kompost. Do oken je dobré pořídit síť proti hmyzu, abyste mohli větrat bez obav, že vám do bytu vlétne nějaký otravný hmyz.

Zdroj obrázku: Freepik

Past na octomilky

Doma si můžete připravit levnou past na ovocné mušky. Stačí k tomu použít jablečný ocet, jehož vůně ovocné mušky bezpochyby naláká. Má příjemnou vůni i chuť. Je třeba ho ale smíchat ještě s mycím prostředkem na nádobí v tekuté formě. Je jedno, jakou značku použijete. Účinné jsou všechny stejně.

Směs nalijete do misky a nastražíte ji všude tam, kde se ovocné mušky nejčastěji zdržují. Obvykle je to ale kuchyně nebo jídelna. Vůně je přiláká a mušky se v roztoku utopí. Pak ho stačí jen vylít. Měli byste ale členy domácnosti upozornit, že tuto návnadu použijete. Aby se jí třeba nenapili. Platí to zejména pro děti, které je třeba hlídat.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25042/how-to-kill-fruit-flies/