Pink Peonies Vase Vintage White Wooden Shelf

Pivoňkám ve váze prospěje cukr, citron nebo aspirin

Pivoňky jsou potěchou pro oči na zahradě, ale stejně tak mohou zdobit interiéry. Vynikají krásným vzhledem a příjemnou vůní, proto se používají jako živé dekorace. Lidé se často pivoňkám brání, protože čerstvé nevydrží dlouho ve váze, ale mohou. Stačí jen znát triky, jak těmto nádherným rostlinám ze zahrady prodloužit život ve váze. Jak se o ně starat a na co je potřeba nezapomenout?

Líbezná vůně a majestátní vzhled

Pivoňky se pěstují bylinné nebo dřevité, k tomu existuje mnoho různých odrůd, které se odlišují tvarem a barvou květů. Velké květy růžových, červených, krémových nebo nafialovělých odstínů jsou jako stvořené pro aranžování kytic, navíc rozlinou v nitru domova něžnou sladkou vůni. Jejich vzhled je opravdu jedinečný, leckoho ale odrazuje jejich křehkost a příliš krátká doba, po kterou se mohou z květů těšit. Jak pečovat o pivoňky ve váze, aby vydržely déle? Vždy se musí řezat pivoňky těsně před rozkvětem a stonek zkrátit asi o pět centimetrů než se vloží do nádoby s vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Šikmý řez pomocí ostrého nože

Řez se musí provádět zešikma, aby vznikl hrot s co nejmenší plochou dotyku. Ideální je použít ostrý vydezinfikovaný nůž. Tímto způsobem se eliminuje riziko hnití. Voda se musí čerstvým rostlinám měnit na každodenní bázi, přičemž musí být studená, ale v žádném případě ledová. Ze stonku se musí odstranit listy až do výšky vody. Vázu je vhodné plnit asi do dvou třetin výšky, váza musí být dokonale čistá, doporučuje se ji před použitím vypláchnout vařící vodou.

Kyselina citronová, cukr nebo aspirin

Pivoňky nemají rády přímé sluneční paprsky, líbí se jim spíše v polostínu. To platí také pro ty, které se umisťují do vázy. Odborníci radí postavit nádobu na světlé místo mimo dosah slunce, optimálně doprostřed stolu nebo na kuchyňskou linku. Život pivoňkám prodlouží přidání pár zrnek kyseliny citronové nebo trošky cukru. Další radou je rozpuštění půl tablety aspirinu ve váze, protože tímto způsobem se prodlouží život květin o několik dnů.

Zdroj: https://ariannabelle.com/blogs/blog/how-to-make-your-peonies-last-longer