Zapach Obleceni1

Zatuchlé oblečení má několik důvodů, hravě jim lze však předejít

Oblečení, které jste si vytáhli na dopolední schůzku, páchne zatuchlinou? Nemusíte oblečení několik dní větrat, abyste se zápachu zbavili. Poradíme několik chytrých tipů, díky kterým se nejen nepříjemného zápachu zbavíte, ale můžete mu také předcházet. Stačí prádlo dávat do skříně úplně suché.

Místnosti, ve kterých sušíte prádlo, musíte dobře vyvětrat

Základem toho, aby vám prádlo nezapáchalo vlhkostí, je mít dobře odvětrané místnosti. Prádlo nesušte v koupelně, kde se vlhkost kumuluje ve velkém a prádlo by tak nikdy neuschlo. Do skříní a komod ho tak dávejte jen suché, protože stačí jen malá vlhkost a v zavřené skříni za nějakou dobu vznikne právě typický zápach mokrého oblečení.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně byste měli čistit pračku, protože v bubnu se mohou usazovat různé nečistoty, které mohou mít vliv na správně vyprané oblečení. Pokud už se stalo a máte prádlo „smradlavé“ od zatuchliny nebo plísně, jsou tu jednoduchá řešení. Pomůže například pečlivé přežehlení prádla, vysoká teplota by zápach měla odstranit. Hodně lidí vyzkouší také metodu zamrazení, oblečení dají na několik hodin do mrazáku, tam zase řádí naopak nízké teploty, které oblečení zbaví zatuchliny.

Doma si můžete vyrobit borovicový olej, který je proti zápachu jednička

Borovicový olej je na zatuchlé oblečení to nejlepší. Navíc vás zbaví nachlazení nebo osvěží. Můžete si ho hravě vyrobit doma, budete potřebovat:

  • čerstvé jehličí,
  • čistý alkohol – nejlépe 80%.
Zdroj obrázku: Freepik

Jehličí rozemelte na co nejmenší kousky, dejte do misky a zalijte alkoholem. Přelijte do uzavíratelné nádoby a každý den po dobu jednoho měsíce protřepejte. Poté přeceďte obsah nádoby do menší lahvičky a olej používejte jako doplněk k praní prádla. Je tu i pár pravidel, které byste měli dodržovat, jestli nechcete zatuchlé prádlo řešit vůbec. Prádlo vyndejte z pračky hned, jak dopere, nesušte oblečení v koupelně bez oken a nechte po každém praní otevřená dvířka od bubnu pračky a také od místnosti, kde se pračka nachází, aby se dobře vyvětrala.

Zdroj: https://www.thespruce.com/toughest-odors-to-remove-from-clothes-2146161