Pohotovostní režim elektronických zařízení spotřebovává velké procento energie
Vysoké účty za elektřinu motivují lidi, aby více kontrolovali svou spotřebu elektrické energie doma. Někteří lidé si však neuvědomují, že zařízení, jako je televize nebo notebook, mohou po vypnutí stále čerpat elektřinu. Když je nepoužíváme, přejdou do pohotovostního režimu. Uvádíme seznam zařízení, která doslova pohlcují elektřinu v pohotovostním režimu.
Co znamená pohotovostní režim
Pohotovostní režim nebo režim stand-by je takzvaný stav spánku zařízení, který je často rozpoznatelný podle charakteristického symbolu pohotovostního režimu zobrazujícího kruh vyříznutý svislou čarou. Přestože zařízení momentálně nefunguje, je vždy připraveno k provádění příkazů. Například pro zapnutí filmu po klepnutí na tlačítko na dálkovém ovladači. Takže můžeme rychle spustit rádio nebo televizor pomocí konkrétního příkazu.
Pohotovostní režim byl vytvořen kvůli pohodlí uživatelů, kteří nemusí zapínat elektronická zařízení pokaždé po přestávce v práci. Když na obrazovce zařízení vidíme charakteristickou červenou nebo modrou barvu nebo čísla signalizující čas, je to znamení, že je vždy ve stavu připravenosti. To poskytuje pohodlí uživatelům, ale má jednu velkou nevýhodu – vyšší účty za elektřinu.
Vypněte pohotovostní stav
Pohotovostní stav v notebooku nebo televizoru je skutečným požíračem elektřiny, takže stojí za to vědět, jak jej vypnout. Samozřejmě, v případě jednotlivých modelů zařízení to může být různé. Nejčastěji však k vypnutí pohotovostního režimu na televizoru stačí zadat jeho nastavení, zvolit možnost eco solutions nebo saving a přepnout na automatické vypnutí.
Po sečtení veškerého vybavení, které zůstává připojeno k elektřině a pracuje ve spícím stavu několik hodin denně, se však může ukázat, že je jich tolik, že za ně nevědomě utratíme několik desítek, nebo dokonce stovek korun ročně. Omezení provozu zařízení v pohotovostním režimu není jediný způsob, jak ušetřit na spotřebě elektrické energie. Je také třeba věnovat pozornost energetické třídě zařízení v domácnosti.
Zdroj: https://www.perle.com/articles/how-much-standby-power-do-we-actually-waste-40195170.shtml